Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Rüya ile Amel Edilir mi?

Recommended Posts

Rüya ile amel edilir mi sorusunun cevabı çok net olarak, edilmez şeklindedir. Yusuf Suresinden, Saffat Suresinden, Enbiya ve Fetih Surelerinden de bildiğimiz gibi rüyaların dinde, Kur’an'da yeri vardır ve önemlidir, ama dinî bir hüküm içermez, dinî bir meseleyi hükme bağlamaz ve bu manada onunla amel de edilmez. Yusuf rüyasında onbir yıldızla güneşin ve ayın kendine secde edeceğini gördüğü ve bunun yorumunu bildiği halde işlemediği bir suçtan cezalandırılmış, zindanlarda yatmış ve başına gelecekleri büyük bir teslimiyetle gördüğü rüyasından bağımsız olarak kabul etmiş ve yaşamını sürdürmüştür. Kendisine ilim verilen bir peygamberin bile bu şekilde rüya ile amel etmemiş olması bunun en büyük kanıtıdır.

 

 

Rüyadan gelen haberler ile hareket edilmez bunlar bağlayıcı değildir. Rüyanızda bir ses size intihar etmenizi söylüyorsa veya birine zarar vermenizi söylüyorsa bunun hiçbir hükmü yoktur. Bunlar çoğu zaman bize bilinçaltımızın oynadığı oyunlardır.

 

 

İnsan uyanık olduğu zamandan sorumludur. İnsan rüyasında işlemiş olduğu davranışlar, hissetmiş olduğu duygulardan kendi üst bilinciyle karar vererek yapmadığı için sorumlu değildir. İnsan rüyasında günah dahi işlese uyanık hayatında bundan kaçınıyorsa rüyadaki durumdan sorumlu tutulmaz.

 

 

Yine Yusuf’un babası Yakup’un çocuğu rüyasını ona anlattığında onu rüyayı kardeşlerine anlatmak konusunda uyarmasından da çıkarabileceğimiz sonuç herkese rüyaların anlatılmasının doğru olmadığı şeklindedir. Rüyalarınızı gerçekten güvenmediğiniz kişiler ile paylaşmamanız daha uygun olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

insanin yasaminin 3 te 1i uykuda gecer iken, bastan sona bir insan yasaminin evrelerini anlatan sure olan Yusuf suresi de ruya ile baslar ruyalar ile cozumlenir , ruya ile biter

 

kralin gordugu ruya pratik hayatta saltanatinin en az 14 yillik akibetine isik tutmustur ve bu iki ruya neticesinde bir ulus seferber olmustur ve ekonomik krizi asmislardir .

 

isin asli yusuf suresi ruya yorumlamayi ve gordugumuz ruyalara ne sekilde atibar etmemiz gerektigini de 3 pratik ruyada net ogretiyor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...