Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Reenkarnasyon

Recommended Posts

Asya kökenli dinlerde var olan ve Fransızca kökenli bir kelime olan reenkarnasyon ya da bir diğer adıyla ruh göçü; beden ölümünün gerçekleşmesinin ardından, ruhun yeniden başka bir bedene geçtiğine olan inançtır.

İnsanlık tarihinden beri, yaşamın her çağında insanlar yaşam ve ölüm ilişkisini merak etmiş bunlarla ilgili düşünceler ve ideolojiler türetmiştir. Bu türetmeler kültürel değerlerden, dinlerden ve yaşayış biçimlerinden etkinlenmiş ve yine sonrasında dinleri ve yaşayış biçimini etkilemiştir. Temel olarak "ruh" inancını baz alan reenkarnasyon karma felsefesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bir zamanlar dünyaca ünlü Yunan filozofları tarafından da dile getirilmiş olan inanışın temelleri "Maya" uygarlığına kadar dayanmaktadır.

Reenkarnasyon, ölümden sonra ruhun, önceki yaşamındaki davranış ve tavırlarına göre yükselmesini ya da alçalmasını öngörmektedir. Karma öğretisine göre bu alçalma ya da yükselme şöyle açıklanabilir. Örneğin bir insan ölümünden önce insanlara zarar vermiş ve başkarının zararına işler yapmışsa ruhu ölümünden sonra bir hayvana geçer ve böylece o insan aşağılanmış olur. Reekarnasyon, ruhların evrim geçirdiğini savunmaktadır ve bu evrim süreci tamamlanmadığı sürece beden değiştirileceğini (inanışa göre beden, ruhu çevreleyen kabuk olarak belirtilir) söyler. Bu kabuk yani beden; insan, hayvan, bitki yada tanrı olarak çeşitlenir. Buna göre ruhun bedenden ayrı ve devamlı varlığını sürdüren bir olgu olduğu kabullenilir.

Reenkarnasyon inanışında ana konu "Ruhun ektiğini biçeceği" düşüncesidir. Ruh kendini sürekli olarak geliştirmek, daha fazla deneyim kazanmak için sürekli bedenlenir. Her ölümünden sonra belli bir süre dinlendirilir ve tekrar bedene sahip olur. Bu, inancı benimseyen insanları çok kuvvetli şekilde iyimserliğe ulaştırıldığı ileri sürülmektedir. Anlışalacağı üzere Karma'da ahiret inancı bulunmamaktadır ve insanların belli bedenlenmeleri sonrasında tanrı olarak vücut bulabileceği düşüncesidir. Bu durum Müslümanlık, Hristiyanlık ve Musevilik gibi dinlerce kabul edilmemiştir. Köklü olarak Budizm ve Hinduizm'de yer alan inanışa günümüzde 1 milyardan fazla insan inanmaktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...