Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Dişte Köprü Tedavisi

Recommended Posts

Bir ya da daha fazla dişin çeşitli nedenlerle kaybı durumunda ortaya çıkan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alınarak uygulanan tedavi şekli olan diş köprüsü, diş tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir.

Dişlere köprü tedavisi hangi yollar izlenerek uygulanır?

Dişlere uygulanan köprü tedavisi, sabit köprü ya da hareketli köprü şeklinde iki farklı şekilde uygulanır. Sabit köprüler kişi tarafından çıkarılma kolaylığına sahip değildir. Sadece diş hekiminin müdahalesi ile yerinden çıkarılabilir. Hareketli köprüler ise günlük ağız temizliği yapılırken kişi tarafından rahatlıkla çıkarılabilir.

Köprü uygulaması altın alaşım malzemesiyle, kıymetli olmayan, basit alaşım malzemeyle, porselen malzemeyle ya da bunların karışımıyla yapılabilir.

İmplant, bir köprü uygulamasıdır. Yapay dişin doğrudan çeneye veya dişetinin altına tutturulması şeklinde yapılır. İmplant bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle kişinin genel sağlığının müdahaleye uygun olmasının yanında uygun kemik ve çene yapısının da olması gerekmektedir.

Metal desteği olmadan yapılan zirkonyum köprüler son dönem tercih edilen köprü uygulamalarından biridir. Özellikle arka dişlerde dayanıklılık esasına sahip olduğu için güvenilirdir. Zirkonyumun porselen üzerine konularak uygulanan köprüler ışık geçirme özelliğiyle dokuyla tam uyum sağlar.

Metal desteksiz ıps köprüler, ışığı tamamıyla geçirdiği içn ön dişlerde tercih edilir. Estetik bir görüntüsü vardır. Bu yöntemde güçlendirilmiş porselenler özel makinelerde sıkıştırılarak elde edilir. Çiğnemeden doğan basınca karşı dayanıklı olmadığı için arka dişlerde tercih edilmez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...