Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Kore Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Recommended Posts

Dünya dillerine ilgi duyan üniversite adayları için Kore Dili ve Edebiyatı iyi bir alternatif olabilir.Bölüm üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer alan dört yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümün amacı Kore dilini yazılı ve sözlü olarak iyi bir şekilde öğretmek, Kore edebiyatı, kültürü, tarihi ile ilgili donanımlı kişiler yetiştirip Kore ile ilişkileri güçlendirmektir.

Bu bölümü okumak isteyen adayların öncelikli olarak Yükseköğretim Geçiş Sınavına girmeleri gerekir. Bu sınavdan barajı aşan öğrenciler LYS' ye girerler. LYS- 5 bu bölümü kazanmak için girilen bir sınavdır. Puan ağırlıkları %48 Türkçe, %20 Yabancı Dil ,%20 Sosyal Bilimler, %7 Matematik, %5 Fen oluşturur. Bölüm öğrencileri DİL-3 puanı ile kabul edilir.

Adaylar öncelikli olarak yabancı dile yatkın kişiler olmalıdır. Çünkü yabancı dil öğrenmek zorlu bir süreçtir. Bu yüzden sabırlı, azimli, yeni bir öğrenmeyi seven kişiler için büyük bir avantaj olacaktır. Bunun yanında sözel yeteneği olan, kültür, edebiyat ve tarihe karşı ilgili olan kişiler bu bölümü tercih etmelidir.

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Görülür?

Bu bölümde görülecek dersler arasında Dilbilgiisine giriş, Sözdizimine giriş, Sesbilgisine giriş, Uyum, Kore Modern Kültür Öğretimi, Tümce Kalıpları, Korece Konuşma Dili, Hanca'ya Giriş, Temel Dil Becerilerinin Geliştirilmesi, Yüksek Koreceye Giriş, Yazılı Anlatım, Kore Tarihi, Eski Çağ Kore Edebiyatı, Korece Öğretim Politikaları, Modern Kore, Şiir Çözümlemesi, Çeviri, Kompozisyon Teknikleri vardır.

Kore Dili ve Edebiyatı Hangi Üniversitelerde Yer Alır?

Bu bölüm ülkemizde sadece Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nde bulunur.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin Kariyer Olanakları Nelerdir?

Günümüzde Kore ile ticaret ilişkileri özellikle teknolojik ürünlerle oldukça artmıştır. Bu yüzden Kore ile işbirliği olan şirketlerde iş bulabilirler. Turizm sektöründe, THY'da, seyahat acentelerinde çalışma olanakları vardır.

Kamu kuruluşları, Turizm Bakanlığı, Dış İlişkileri Bakanlığı, Büyükelçilikler'de görev alabilirler. Tercümanlık yapabilirler. Dil okullarda öğretmenlik yapabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olarak çalışma olanakları mevcuttur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...