Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bu Kişilere Sınavsız Memur Olma Müjdesi

Recommended Posts

Bilindiği üzere Çocuk Esirgeme Kurumlarında yetişen kişilere kamu kurumlarında sınavsız olarak memur olma hakkı tanınmıştı. Peki Çocuk Esirgeme Kurum’larında yetişen herkese memurluk hakkı verilebilecek mi, şartları neler? Kimlere sınavsız memur olma hakkı tanınıyor? İşte cevabı:

 

 

Atamalar Merkezi Yapılıyor

 

 

Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB) yeniden düzenlenen Kamu Personeli Genel Tebliği ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan ve korunan çocukların istihdamı ile ilgili düzenleme yapılmıştı.

 

 

Daha önce Çocuk Esirgeme Kurumlarda yetişen çocuklar için her kurum kendi bünyesinde sınav yapıp yerleştirme işlemlerini gerçekleştirirken bahsi geçen tebliğ ile bu durum değiştirildi. Buna göre yerleştirme işlemleri merkezi olarak yapılacak.

 

 

Kimlere sınavsız atanma hakkı veriliyor?

 

 

Memurluğa sınavsız atanma hakkı kazanılabilmesi için:

 

 

1- Haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış olup fasılalı olarak geçen yararlanma süreleri dâhil iki yıldan az olmamak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanmış olmaları,

 

 

2- Reşit oldukları tarih itibarıyla bu hizmetlerden yararlanmaya devam ediyor olmaları,

 

 

3- On sekiz yaşın doldurulduğu ve korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içinde Bakanlığa başvurmuş olmaları gerekmektedir.

 

 

Kaç tercih hakkı veriliyor?

 

 

Hak sahipleri 2828 sayılı Kanunun Ek 1 inci maddesinde yer verilen istihdam hakkından yalnızca bir kez yararlanabileceklerdir. 2828 sayılı Kanun gereği kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro veya pozisyonlara her ne surette olursa olsun atananlar Kanun kapsamında istihdam hakkını kullanmış sayılacaklardır.

 

 

Yerleştirme işlemleri nasıl yapılıyor?

 

 

Yerleştirme işlemleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılıyor. hak sahibi olanların yerleştirilmelerinde KPSS sonucuna göre yerleştirme ve kura sonucuna göre yerleştirme olmak üzere iki usulde yerleştirme yapılmaktadır.

 

 

-Ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans düzeyinden mezun olanların yerleştirmeleri KPSS sonuçlarına göre, ilkokul, ortaokul ve ilköğrenim mezunlarının yerleştirmeleri ise kura sonucuna göre gerçekleştirilecektir.

 

 

- KPSS sonucuna göre yerleştirme işlemlerinde öğretim düzeylerine uygun KPSS (B) grubu puanları kullanılacaktır. Bu itibarla en az ortaöğretim (lise) mezunu olan adayların yerleştirme işlemlerine katılabilmeleri içinKPSS’ye girmiş olmaları gerekmektedir.

 

 

- İlkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunlarının yerleştirilmeleri kura usulü ile yapılacağından bu kişiler KPSS’ye girmeyeceklerdir.

 

 

- KPSS sonucuna göre yerleştirme memur unvanlı kadrolara, kura ile yerleştirme yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kadrolara yapılacaktır. Ancak 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yer almayan kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyon unvanı ve nitelik belirlemeleri mümkün bulunduğundan bu kamu kurum ve kuruluşlarının unvan ve nitelik talepleri hak sahiplerinin nitelikleri ve öğrenim durumları dikkate alınarak karşılanmaya çalışılacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...