Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbolda Perdeleme Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Basketbol günümüzde en çok izlenen ve takip edilen sporların arasında yer almaktadır. Oyun içinde 5 kişişerlikten oynanan basketbolda her takım 12 kişi ile mücadele etmektedir. Basketbol içerisinde rakip takıma karşı avantaj elde etmek için uygulanan çeşitli kurallar bulunmaktadır. Oyun içi perdelemede oyun kuralları içerisinde yapılabilen hareketlerde arasındadır. Gerek skor üretmek gerekse kendi takım arkadaşına avantaj sağlamak için yaygın olarak yapılan perdelemenin oyun kuralları içerisinde olması için uygulanması gereken kurallar bulunmaktadır.

 

 

Basketbol maçları içerisinde sık sık perdeleme taktiği kullanılmaya çalışılmaktadır. Çünkü perdeleme doğru ve akıllı bir şekilde yapıldığı takdirde takım adına büyük avantajlar getirmektedir. Perdeleme ile takım arkadaşının rakibini rahat ve hızlı bir şekilde geçmesi, topsuz alandaki arkadaşın rahat bir koşu yapıp boş alan bulması ya da potaya daha rahat atış atma fırsatı sağlanabilmektedir. Bu tarz faydalar da oyun içerisinde takım adına oldukça önemlidir. Fakat dikkat edilmesi gereken perdelemenin doğru şekilde yapılmasıdır. Çünkü perdeleme yaparken birtakım hatalar yapmak mümkün olabilmektedir.

 

 

Perdelemeyi başarılı yapabilmek için öncelikli olarak ilk alınacak pozisyon çok önemlidir. Perdeleme yapılacak olan rakip takım oyuncusu belirlendikten sonra, rakibin sağına ya da soluna koşu yapılara tek zamanlı durma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra perdeleme taktiği başlamış olur. Rakbin önünde duruken bacakları omuz genişliğinde açılması gerekmektedir. Asla unutulmaması gereken şey ise takım arkadaşı perdeden faydalanıp geçene kadar hareket edilmemesidir. Aksi takdirde bu hareket kurul ihlali sayılır ve hücum faul olarak değerlendirmektedir. Buna ek olarak perdeleme sırasında bacakların pozisyonu da omuz genişliğinde fazla miktarda açılması da hücum faul olarak değerlendirilmektedir.

 

 

Perdeleme bitip tekrar oyuna dahil olmak oldukça basit bir hareketle gerçekleştirilmektedir. Eğer perdeleme rakibin sağ tarafında yapılmış ise sol ayak etrafında dönülerek oyun içine girilebilmektedir. Eğer sol taraftan perdeleme yapıldıysa bu sefer sağ ayaktan dönülerek aynı işlem gerçekleştirilir. Bu şekilde tekrardan oyuna dönülmüş olunur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...