Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbolda İsabetli Şut Nasıl Atılır?

Recommended Posts

Spor dalında en çok sevilen ve en çok oynanan branşlardan biri olan basketbol, beş kişinin oynadığı bir salon sporudur. Müsabakalarda oyunu kazandıran, farklı ve isabetli atış stilleriyle gerçekleşmektedir. Buda, şut tekniklerinin öğrenilip, daha da geliştirilerek yapılması ile ortaya konur.

 

 

Antrenmanlarla isabetli şut atabilmek için, temeli öğrenildikten sonra sürekli pratik yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Temel şut tekniğine bakılırsa, şutu atmadan, yani kolu yukarı kaldırmadan önce ilk yapılması gereken oyuncunun duruş şeklidir. Bunun için ilk olarak yapılması gereken, dizler kırılarak, top göğüs hizasında tutulmuş şekilde, ayak parmakları karşıya bakıyor pozisyonunda top göğüsten çıkarılmasıdır. Göğüsten çıkartılırken, ayaklardan yay şeklinde kuvvet alınması gerekir. Kuvvet alındıktan sonra omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe doğru ve oradan da parmaklara kuvvet iletilir. Bu aşamadan sonra en yükseğe zıplamak gerekir. Burada da dikkat edilmesi gereken, dirseğin kesinlikle dik olması ve bilekle aynı paralellikte olmasıdır. Topu kaldırdıktan sonra havadayken; kol, dirsek ve bilek aynı hizada bırakılıp şut atılır.

 

 

Şut atarken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, topun tutuş şeklidir. Topun kavranması gerekir. Yani top parmaklarla tutulmalıdır. Başparmaklar “V” şeklinde tutulmalıdır. Avuç içi açık olmalı, tamamen kavranmamalıdır. Bir diğeri ise bilek hareketidir. Çünkü topun bombeli gidişini sağlayarak isabetli atış gerçekleştirilebilmesi böyle mümkündür. Elin 90° olması ve elin atarken gösterilmesi, rakibin elinin üzerinde atış yapılması çok önemlidir.

 

 

Şut teknikleri; geriye çekilerek, durarak ve turnike atışlar olmak üzere üç çeşittir. Geriye çekilerek şut atma; oyuncu potaya yaklaştığında duruş pozisyonunu yapıp, sıçrayarak zaman kaybetmeden rakibin üzerinden atabilmek için hafif geriye yaslanıp, atışın yapılmasıdır. Durarak şut atma; serbest atışlarda kullanılan teknik olup, uygulama mesafesi 4-9 m olarak değişkenlik gösterir. Turnike ise; oyuncunun içeriye girip, topu tutup, büyük öne doğru iki adımıyla beraber zıplayıp çok yükseğe zıplanarak atılan atıştır. Tüm atış stillerinde isabetli atışın yapılabilmesi için vücudun dengesiyle beraber, başında sabit tutularak doğru atışın yapılması sağlanır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...