Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nota Nasıl Okunur?

Recommended Posts

Müziğin insanlık tarafından bulunduğu ilk dönemlerde kayıt cihazlarının yetersizliğinden dolayı birçok eseri kaybettik. İnsanlar yaptıkları müzikleri daha uzaklara başka insanlara ulaştırmak istiyordu. Bunun için bir sistem kurmayı düşünmüşler ve notayı üretmişler. Çeşitli semboller ve işaretler sayesinden müziğin evrensel dili olan nota bu şekilde oluşmuştur .

 

 

Müzik için n

ota bilmek şart değildir ancak nota müziğin prestijidir. Nota okumayı bilen bir sanatçı evrenseldir. Bu aynı yabancı bir dil öğrenmek gibidir. Nota okumayı bilmeseniz bile bir şekilde müzikte ilerleyebilirsiniz ancak nota okumayı bilmek size oldukça yardımcı olacaktır.

 

 

Nota bilmek basitçe yedi sesi (DO,RE,Mİ,FA,SOL,LA,Sİ,DO) ezberlemek sembol şekil ve süre değerlerini öğrenmektir. Ancak nota bilmek sadece bununla sınırlı değildir. İkili, üçlü, beşli vs. aralıklarını, diyez ve bemolleri gereken tonda okumak gereklidir

 

 

Nota bir şifredir. Nota bilmek, şifre elemanlarını öğrenip, eserleri bunlarla deşifre etmektir.

 

 

PORTE: Beş yatay çizgi ve dört aralıktan meydana gelen, notaların üzerine yazıldığı şekle denir bir diğer adıda dizektir.

 

 

SOL ANAHTARI: Portenin ikinci çizgisinden başlayan, sağa doğru daire çizerek yukarı çıkıp, tekrar aşağıya inen şekle sol anahtarı denir. Başladığı çizgiye sol adını verir.

 

 

Portedeki yerleri: Portede beş çizgi ve dört aralık vardır. Alttan birinci çizgi üzerindeki notanın adı"Mİ", ikinci çizgideki nota "SOL", üçüncü çizgideki "Sİ", dördüncü çizgideki "RE", beşinci çizgideki ince "FA" dır. Alttan birinci aralıktaki notanın adı: "FA", ikinci aralıktaki nota "LA", üçüncü aralıktaki nota: "DO", dördüncü aralıktaki nota: (ince) "Mİ" dir. Portenin altında kalın tonlu "DO ve RE" notaları vardır. Bunlar portenin dışındadır, yerleri orasıdır. "DO" notasının üzerinde çizgi varır, buna ek çizgi denir.

 

 

Bunun dışında notalar ikilik, dörtlük sekizlik diye ayrılır. Ancak notları öğrenmenin uzun ve derinlemesine bir iş olduğunu unutmayın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...