Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Ağız Kuruluğu Nedenleri...

Recommended Posts

Ağız Kuruluğu Nedenleri

 

Tükürük ağız sağlığı için önemlidir. Ağzı nemli tutar, yiyecekleri parçalar ve ağzı bir takım bakterilerden korur. Aynı zamanda dişlerin ve dilin temiz kalmasını sağlar. Hal böyle olunca tükürük ağız için önemli bir hal alıyor. Tükürük yeterli düzeyde olmadığı zaman ise ağıza kuruluk hissedilmektedir. Bu yüzden ağız kuruluğu tükürük salgısının yetersiz olmasından kaynaklanır ve tıpta kserostomi adı ile bilinir.

 

Ağız kuruluğu hastalık olarak nitelendirilmeyip bir takım ilaçların yan etkisi olarak ya da bir hastalığın belirtisi olarak nitelendirilir. Ağız kuruluğu sonucunda tat alma duyusunda değişiklik, çiğneme ve yutmada zorluk, konuşma zorluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer ağız kuruluğu sürekli bir hal almışsa tedavi vakti gelmiş demektir. Ağız kuruluğunun nedenini anlamak ise diş muayenesini de gerektirir. Ağız kuruluğunun tedavisi ise altında yatan nedene göre değişecektir. Günümüzde ağız kokusuna neden olan etkenler arasında ilaçların yan etkileri de bulunmaktadır. Fakat eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız ilacınızı kendiniz kesmeyip önce doktorunuza başvurmalısınız. Ağız kuruluğu şikayetiniz varsa bunu gidermek için şu maddeleri deneyebilirsiniz.

 

Gün içerisinde yanınızda sürekli su bulundurun ve sık sık suyu tüketin.

Kafeinli ve alkollü içecekleri içmemeniz de ağız kuruluğuna pozitif etki yaratabilir. Kafein ve alkol sürekli idrar isteği uyandırarak sıvı kaybı yaşamanıza neden olur.

Limon ve benzeri ekşi tadı olan pastil yada şekerlemeler tükürük sıvısını arttırmaya yönelik etki yapar. Yine aynı amaç ile şekersiz sakız da çiğneyebilirisiniz.

Aynı zamanda dişçinizin ya da doktorunuzun önerdiği tükürük tabletlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünleri eczanelerden jel, sprey ya da pastil şeklinde kolayca temin edebilirsiniz.

 

Çoğu rahatsızlıklardan farklı olarak ağız kuruluğu günlük işleri kısıtlamamaktadır. Fakat ileri aşamalarda ağız kokusu, diş çürüğü gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceği için tedavisi gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise zaman zaman herkesin ağzının kuruyabileceğidir. Burada önemli olan ağız kuruluğunun geçici mi kalıcı mı olduğudur. Bunu öğrenmek için ise bir süre bekledikten sonra doktorunuza başvurun ve doktorunuzun size önereceği yöntemi ve ilaçları uygulamak sizin için daha hızlı ve etkili bir sonuç oluşturacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...