Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Sol Anahtarı Nedir?

Recommended Posts

Bir çoğumuzun müzik derslerinden hatırladığı, kimi zaman çizmek için defalarca çaba harcadığı ancak tam olarak ne işe yaradığı bilinmeyen şekildir "Sol Anahtarı" . Biz de bu yazımızda sizlere 10. yy başlarında ortaya çıkmış olan sol anahtarı hakkında detaylı bilgi vereceğiz . Sol anahtarı o kadar popüler olmuştur ki müzik deyince ilk akla gelen simgelerden birisi olmuştur. 100 Türk Lirasının arkasında dünyaca ünlü bestekar Buhurizade Mustafa Itri' yi tanıtmak için paranın arkasında yer almış simgelerden birisidir.

 

 

Sol anahtarını anlatmadan önce sizlere tanım için gerekli ifadeleri anlatmamız yararlı olacaktır .

 

 

Nota: Müziği (Sesi) yazılı olarak ifade etmemize yarayan, sesin frekansına ve yüksekliklerine göre farklılaşan terimdir . Her bir nota farklı harflerle de adlandırılmaktadır.

Porte(Dizek): Birbirine paralel, eşit aralıklı 5 çizginin olduğu ve üzerine notaların yazıldığı şekildir. Notaların okunmasını kolaylaştırmak için ortaya çıkan portede bulunan çizgilerin her biri farklı notayı temsil etmektedir.

Anahtar: Notaların adlandırılmasına yarayan ve portrenin en başına yerleştirilen anahtarlar, portrenin temel elemanıdır. Notaların okunabilmesi için gerekli olan bu anahtarlar aşağıdaki gibidir;

Sol Anahtarı(Tiz Nota Anahtarı), Fa Anahtarı(Bas Nota Anahtarı), Do anahtarı

 

 

Sol Anahtarı : İlk zamanlar harf olarak ortaya çıkmış olan bu işaret; portrenin üstten 4. çizgisinden başlayarak çizilen ve bu çizgiye adını veren anahtardır. Sol anahtarı ince sesleri (İnsan sesine yakın frekanstaki seslerdir) göstermeye yaradığı için "Tiz Nota Anahtarı " olarak da adlandırılır. Bağlama, keman, gitar, ud, flüt, kaval gibi insan sesi frekansındaki sesleri çıkaran estrumanların notaları 'Sol Anahtarı' kullanılarak yazılır.

 

 

Diğer iki anahtara nazaran çok daha fazla kullanılan sol anahtarı, notaların sol yüksekliğinde olacağını göstermektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...