Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

A'dan Z'ye Duvar Temizliği

Recommended Posts

Sonbahar geldi, bahar temizliği hazırlıkları başladı. Peki kolay bir şekilde duvar temizliği yapmanın pratik yollarını biliyor musunuz?

 

 

Ev temizliği yapılırken gün aşırı yerler süpürülür, silinir, belirli aralıklarla camlar ve mutfak dolapları silinir ancak duvarlar, bahar temizliği yapılırken yılda bir ya da iki kez temizlenir. Duvar temizliği için en iyi temizlik maddelerinin ve temizleme yönteminin hangileri olduğu da merak konusudur.

Duvar temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmak istedik. Başlayalım öyleyse...

Duvar temizliği yaparken duvarın hangi boya ile boyandığı ve duvar kâğıdı olup olmadığı önemlidir.

 

Boyalı duvarlar

 

Plastik boya ile boyanmış duvarların kolay silinmesi için, duvar temizliğine başlamadan 1-2 saat önce odanın ortasına büyük bir kova veya leğen içinde kaynar su bırakmak, pencereleri ve kapıyı kapalı tutmak gerekir. Bu şekilde duvardaki kirler yumuşayacak ve temizlemek daha kolay olacaktır. Kirler yumuşadıktan sonra bulaşık deterjanı ve su karışımı ile duvarlar silinir ve kirlerin tamamen yok olduğu görülür. Temizlenen duvarların daha geç kirlenmesi için temizlendikten sonra nişastalı suyla duvarların silinmesi iyi olacaktır.

 

Yağlı ve su bazlı boyalı duvarlar

 

Sağlıklı bir ev ortamı ve kolay temizlenen duvarlar için evin duvarlarının yağlı boya ile boyanması daha mantıklı bir seçimdir. Yağlı boyalı evlerin duvarlarını kolayca temizleyebilmek için öncelikle duvarları bol suyla yıkamak temizliği çok daha pratik hale getirecektir. Ancak yıkama imkânı yoksa bol su ile duvarları ıslatmak gerekir. Duvarın her yerini ıslattıktan sonra pencereleri açıp duvarların nemli olacak şekilde suyu biraz çekmesi beklenir. Ardından nişastalı veya deterjanlı suyla yağlı boyalı duvar silinir. Bu yöntemle lekelerin çok daha kolay temizlendiğini göreceksiniz.

Duvar kâğıtları

 

Duvar kâğıtlarının çok koyu lekeler barındırmaması için sık aralıklarla temizlenmesi gerekir. Örneğin ayda 1 kez elektrik süpürgesinin fırçalı ucu ile duvar kâğıtlarına yapışan tozların alınması leke oluşumunu engelleyecektir. Yaklaşık 3 ayda 1 ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanlarını bol suyla karıştırıp yumuşak bir bezle duvar kâğıtları temizlenebilir.

 

Mutfak duvarları

 

Mutfakta yemek yapıldığı için yemeklerin yağı, salçası mutfak duvarlarında istenmeyen lekeler ve izler bırakır. Bu lekeleri çıkarmak için klasik temizleyiciler yeterli olmayabilir. Bu sebeple mutfak duvarlarını bol tuzlu suya batırılmış bez veya süngerle temizlemek daha pratik bir yöntemdir. Daha uzun süredir var olan koyu kir ve lekeler için ise mutfak duvarlarının sirkeli suyla silinmesi önerilir.

 

Duvarlardaki parmak izleri

 

Duvarların her yerinin silinmesi gerekmiyorsa, yalnızca parmak izleri temizlenecekse, dilimlenmiş patatesle duvardaki parmak izleri kolayca silinebilir. Bir başka yöntem ise bir beze parafin sürüp duvardaki parmak izlerinin temizlenmesi.

 

 

Duvarların daha az kirlenmesi için neler yapılmalıdır?

Duvarların daha az kirlenmesi için temizlendikten sonra duvarın nişastalı su ile silinmesi tavsiye edilir. Duvarlara lekelerin yerleşmemesi ve kalıcı hale gelmemesi için daha sık aralıklarla silinmesi gerekir. Odalarınızı sık sık havalandırmaya, nem oluşumuna izin vermemeye ve eşyalarınızı duvarlara yaslamamaya dikkat edin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...