Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Alaçatı Gezisi

Recommended Posts

Son zamanların en popüler yazlık beldelerinden biri olan Alaçatı, her sene olduğu gibi bu yazda gençlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. İzmir'e 1 saat uzaklıktaki tatil beldesi, butik otelleri, denizi ve gece hayatıyla ön plana çıkıyor. Peki Alaçatı'da nerelere gidilmeli? Neler yapılmalı? Neleriyle meşhurdur?

Alaçatı çarşısının kesinlikle görülmeye değer olduğu kanısındayım.Kumrusundan dondurmasına, el yapımı takılarından yazlık elbiselerine hepsini Alaçatı çarşısının içinde bulabilirsiniz ki zaten hepsi birbirine çok yakın, buna oteller de dahil, fakat tek zor yanı ulaşım. Eğer arabayla geldiyseniz ulaşımınız çok rahat çünkü zaten Alaçatı Portla, çarşı birbirne çok yakın ama yaya geldiyseniz, Alaçatı Porta ulaşım için mecbur taksi kullanacaksınız ki bu da çok kısa bi mesafeye biraz fazla ödeme yapacaksınız demektir. Eğer derseniz ki ben Aya Yorgi koyuna ya da Ilıca, Şifne gibi yerlerdeki beachlere gitmek istiyorum o zaman Alaçatı merkezden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Alaçatı'nın aynı zamanda herkesin bildiği gibi Windsurf imkanlarıyla da çok ünlüdür. Alaçatı Porta gittiğiniz zaman ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri de sörf yapanlar ve öğrenenler olacak, inanın onları gördükçe sizde öğrenmek isteyeceksiniz. Eğer isterseniz Porttaki Sörf okullarından birine kayıt yaptırarak istediğiniz zaman derslere başlayabilirsiniz.

Yiyecek ve değişik takı, kıyafetleriyle ünlü Alaçatı'da mutlaka Veli Usta dondurmacısına uğramalısınız, ben hayatımda yediğim en güzel dondrumayı orada yedim. Ayrıca Kumrucu Şevki'de kumru yemeden Alaçatı'dan ayrılmayın. Çarşının içinde biraz ilerledikten sonra köşede küçük bir pastane var, eğer damla sakızı severseniz damla sakızlı kurabiyesi denemeye değer.

Eğer denk gelirseniz cumartesi günleri Alaçatı pazarından meyve ve sebze almayı unutmayın, gerçekten inanılmaz lezzetliler ve insanlarıda çok güler yüzlü gelenlere karşı, bence en önemli şeylerden biridir bu memnuniyet.

Akşam olduğunda da, Alaçatı'nın dar sokaklarını gezerken akşam yemeği için harika mekanlar bulabilirsiniz. Benim tavsiyem, eğer Alaçatı'ya ilk defa gittiyseniz mutlaka Hacımemiş Mahallesi'ndeki Dutlu Kahve'ye uğramalısınız, fakat iki üç gün önceden rezervasyon yaptırmanız lazım yoksa yer bulmanız imkansız. Gerek mezeleri, gerek kendine has dutlu tatlısıyla gerçekten gidilmeye değer. Sevdiklerinizle çok keyifli bir akşam yemeği için harika bir yer.

Gece hayatı da gündüz kadar kadar eğlenceli. Eğer Alaçatı Port'a gitmek isterseniz, pek çok keyifli mekan da sizi bekliyor olacak.