Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbol Nasıl Oynanır?

Recommended Posts

Oyun içerisinde sürekli değişen oyun stratejileri ve sürekli artan skoru ile hem izlemesi hem de oynaması oldukça keyifli bir spor olan basketbol, en dinamik sporlar içerisinde yer alır. Her sporda olduğu gibi basketbol oynamanın da bazı kuralları vardır.

 

 

Basketbol bir salon sporudur ve temel basketbol kuralları salon basketboluna göre şekillenmiştir. Basketbol oynamak için öncelikle nizami bir basketbol sahasına ihtiyaç vardır. 28x15 metre ebatlarında, dikdörtgen şeklinde olan basketbol sahası, uzun kenarlarının tam ortasından ikiye bölünmüştür. Her bölümde kısa kenarın tam ortasında birer adet pota bulunur ve oyun sırasında top pota üzerindeki çemberden geçirilmeye çalışılır. Potanın altından başlayarak, saha ortasına doğru ise boyalı alan bulunur. Pota merkezde kalacak şekilde boyalı alanın dışından çizilmiş olan yarım çember ise 3 sayı çizgisi olarak adlandırılır.

 

 

Basketbol oyunu her biri 5 kişiden oluşan 2 takım ile oynanır. Ayrıca her takımda 7 adet yedek oyuncu bulunur. Basketbol oyunu her iki takımdan belirlenen birer kişinin ortasından, hakemin topu havaya atması ile başlar. Top havaya atıldıktan sonra bu oyuncular sıçrayarak topu kendi takım arkadaşlarına ulaştırmaya çalışırlar.

 

 

Basketbolda Hücum

 

 

Basketbolda her takım, rakip sahadaki potaya hücum eder. Basketbol oyununda topla ilerleme, topun sürekli olarak zeminde sektirilmesi şeklinde olur. Top tutulduğu zaman ise oyuncu ancak yere en son basan ayağını yerden kaldırarak hareket edebilir, etrafında dönebilir. Bu durumda yerde sabit olan ayak, pivot ayak olarak adlandırılır. Eğer oyuncu hareketli iken topu tutarsa, bu durumda topu tuttuktan sonra en fazla iki adım atabilir ve ikinci adımdan sonra ya takım arkadaşına pas vermeli ya da topu potaya atmalıdır. Eğer oyuncu pivot ayağını kaldırırsa ya da topla iki adımdan fazla atarsa bu durum hatalı yürüme olarak adlandırılır ve top rakibe geçer. Topun potaya atılması ise temel olarak şut ve turnike olmak üzere iki şekilde olur. Eğer oyuncu hareket halinde iken topu tutup, iki adım atarak potaya bırakırsa bu turnikedir. Ancak oyuncu herhangi bir anda topu tutup sıçrayarak atış yaparsa şut olur.

 

 

Yapılan atışlardan çemberden geçenler sayı olarak değerlendirilir ve sayıyı yapan takımın hanesine yazılır. 3 sayı çizgisi ile pota arasındaki alandan yapılan atışlar sayı olduğunda 2 sayı, 3 sayı çizgisine basılmayarak çizgi gerisinden yapılan atışlarda ise 3 sayı takım hanesine yazılır.

 

 

Basketbolda Süre

 

 

Basketbol, her biri 10 dakikadan oluşan 4 periyottan oluşur. Her takım, her bir periyotta en fazla 4 faul yapabilir. 5. faulden itibaren her faul için boyalı alanda bulunan serbest atış çizgisinden oyuncular 2 adet atış kullanır. Bu atışlar basket olduğunda, her atış için takım hanesine 1 puan yazılır. Ancak hücum oyuncusu atış yaparken yapılan faullerde, eğer oyuncu 3 sayılık atış yaparken faul yapılmışsa 3 atış, eğer oyuncu 2 sayılık atış yaparken faul yapılmışsa da 2 atış yapılır. Her oyuncunun 5 faul yapma hakkı vardır ve 5. faulünü yapan oyuncu diskalifiye olarak oyunda bir daha yer alamaz. Basketbolda oyuncu değiştirme sınırı bulunmamaktadır.

 

 

Bir takım 24 saniye içerisinde hücumu sonlandırmalı ve bu süre içerisinde atış yaparak topun çembere temas etmesini sağlamalıdır. Top çembere temas ettikten sonra 24 saniye yenilenir. Takımlar aynı zamanda hücum ederken 8 saniye içerisinde topu rakip sahaya geçirmelidirler. Rakip sahaya geçirilen top, hücum eden takım tarafından tekrar kendi sahalarına geçirilemez, bu durumda top rakip takıma geçer. Oyuncular hem kendi, hem de rakip sahadaki boyalı alan içerisinde 3 saniyeden fazla duramazlar.

 

 

Basketbolda oyuncuların savunma ve hücum sırasında rakibe yapmış oldukları kural dışı temaslar faul olarak adlandırılır. Basketbolda ayrıca sportmenlik dışı faul de bulunur. Sportmenlik dışı faul yapıldığında eğer önce serbest atış kullanılır, daha sonra atış kullanan takım oyuna başlar.

 

 

Oyun sonunda daha fazla sayı atmış olan takım oyunu kazanmış olur. Puanlama sistemine göre yapılan müsabakalarda galip takım 2 puan, mağlup takım da 1 puan alır. Basketbol müsabakaları berabere bitmez. Beraberlik halinde 5 dakikalık uzatma periyotları oynanır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...