Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Hatice.

Adet Bitip Fakat Daha Kadın Gusül Abdesti Almadan Dini Olarak Boşamak Gecerli mi?

Question

S.a.

Biz kızımın babası ile yaklaşık iki yıldır ayriyiz. Bosanma için avukata gittim oda ona mektup gönderdi. Daha mahkemeye itikat etmemisti. Fakat dün gece bana msjlara seni üç talak la bosuyorum yazdi. Benimde adetim bitti fakat abdesti mi alamadım tam bittiğinden emin olmak istedim.

Neyse nette okuduğuma göre adetliyken bosanma geçersiniz bosama. Bilginiz varmi? Ne yapmaliyiz simdi. Allah razı olsun.

Bilen yokmuş :(??

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

hoca veya ilmihal islerini pek bilmem ama esiniz akliyla fikriyle 3 kez size kararli sekilde yazili olsa dahi irtibanizi bitirmis..

• Like 1

• 0

Siz zaten 2 yıldır ayrı imişsiniz.2 yılda hiç bir birlikteliğiniz olmadıysa boşanmış sayılıyorsunuz adetli olsanızda olmasanızda.adetli kadının boşanamamasındaki amaç iddet dönemidir.yani hamile olup olmamanızın anlaşılması,nesebin karışmamısıdır.anlamanız için şu hadiside ekliyorum.

Abdullah ibn Ömer (r.anhümâ)'dan rivayet edilmiştir:

"Abdullah ibn Ömer, hanımım, ayhali (hay izli) iken boşamış. Bunun üzerine Ömer, (bu durumu,) Resulullah (s.a.v)'e anlatmış. Resu-lullah (s.a.v)'de bu duruma kızmış, sonra da:

Hanımına geri dönsün. (Hayızmdan) temizlenip (tekrar) bir hayız (daha) görüp sonra (tekrar) temizleninceye kadar (hanımını nikahı altında) tutsun. Eğer onu boşamak isterse, temizken (kendisiyle) cinsel İlişkide bulunmadan boşasın.

İşte şanı yüce olan Allah'ın; kadınların, içinde, boşanmasını emrettiği iddet (dönemi), budur' buyurmuştur.

• Like 2