Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Almanca Nasıl Öğrenilir?

Recommended Posts

Almanca, bugünün şartlarında öğrenilmesi oldukça önem arz eden bir dildir. Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olup, özellikle Türkiye ve Almanya arasındaki ilişki göz önüne alındığında kişiye önemli avantajlar sağlayacaktır. Almanca öğrenerek, hem kültürel hayatınızda hem de iş hayatınızda kendinize bir artı kazandırabilirsiniz. Almancayı öğrenmek için yapmanız gereken ve bu süreci hızlandıracak bazı şeyler vardır.

 

 

Almanca dilbilgisini iyi öğrenebilmeniz ve sorularınıza karşılık alabilmeniz için bir kursa gitmeniz ya da özel ders almanız yararlı olacaktır. Ders kitaplarınızın yanında, kendinize konu anlatımlı ve bol alıştırmalı bir kitap edinmelisiniz. Böylece derste işlediğiniz konularla paralel olarak başka bir kaynaktan da soru çözmüş olacaksınız. Almanca yapısı gereği çok kurallı bir dil olduğu için ilk zamanlar bazı fiil çekimleri ve kural istisnalarını ezberlemekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bunların aklınızda daha iyi kalması için yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve fiil çekimlerini cümle içinde kullanmalısınız. Böylelikle Almancanın uzun ve yazılması Türkçeye göre daha zor olan kelimelerini de yazmaya alışabilirsiniz.

 

 

Kelimeler öğrenmek için okuma parçalarından oluşan kitaplar, kart setleri ve seviyenize göre hikaye kitapları size yardımcı olacaktır. Bir kelimenin cümle içinde nasıl kullandığını da görmeniz önemlidir. Yeni öğrendiğiniz kelimeler için ayrı bir defter tutabilir ve hergün bunları tekrar edebilirsiniz. Kelimeleri öğrenirken tanımlayıcılarıyla beraber öğrenmeye özen gösterin. Tanımlayıcılar, kelimelerden önce gelen ve onlara cinsiyet yükleyen eklerdir. Bu özellik Türkçede olmadığı için ilk zamanlar zorlansanız da zamanla alışacak ve aklınızda tutmaya başlayacaksınız.

 

 

Dil öğrenimi sadece dilbilgisi ile sınırlı değildir. Dinleme ve konuşma yeteneklerinizi de geliştirmelisiniz. Özellikle konuşma yeteneği en geç ve zor gelişen yetenek olarak bilinir. Bunun için, genellikle o dilin konuşulduğu ülkeye gidilmesi önerilir. Siz de Almanya'da bir dil kursuna katılabilir, ya da orada bir süre geçirebilirsiniz. Bu süreç içerisinde, sürekli olarak Almanca konuşmaya ve ne olursa olsun kendinizi Almanca ifade etmeye özen gösterin. Kulağınızı eğitmek konusunda ise, Almanca şarkı dinlemeye, film ve dizi izlemeye gayret edin. Çeşitli konuşma kulüplerine de katılabilir; dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...