Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Almanca Nasıl İlerletilir?

Recommended Posts

Günümüzün en önemli dünya dillerinden Almanca, yalnızca temel ve orta seviye bilinmesiyle dahi olsa ekonomik, kültürel ve tarihsel olarak oldukça işinize yaramaktadır. Ancak günümüzde birçok şirket ya da kişisel sebeplerden dolayı insanlar Almancada yetkinliği esas kabul etmektedir.

 

 

1) Almanca hayatınızın her alanında olsun. Eviniz, çalışma alanınız, telefon ve sosyal medya ağlarınız, Almanca kelimeler, fiiler, sıfatlar ile dolsun. Örneğin, duvarlara asacağınız küçük notlar, Almancanın akılda kalıcı olmasına yardımcı olur. Bilgisayar ya da telefonunuzun dilini Almancaya çevirebilir, Alman herhangi bir siteyi ana sayfanız yapabilirsiniz.

 

 

2) Her gün en az bir Almanca kelime öğrenin. Ne kadar çok kelime öğrenirseniz, Almancanız o kadar çok gelişir, akıcı olur. Günün sonunda kelimeleri kullanarak, cümle kurup yazmayı deneyin. Ardından ayna karşısında kelimenin telaffuzuna çalışın. Pratik sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

 

 

3) Almanca yazılar yazmaya çalışın. Almanca günlük ya da ajanda tutabilir, internette Almanca blog açabilir ve kişisel tecrübelerinizi Almanca yansıtmaya çalışabilirsiniz.

 

 

4) Her gün Almanca okumaya çalışın. Okumanın dil öğrenmedeki önemi, tartışmasız olarak herkes tarafından kabul edilir. İlk başlarda basit çocuk kitaplarını Almanca okuyarak başlayabilir ya da sesli betimleme kitaplarını kullanarak Almanca okuma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

5) Dinlemenin önemini unutmayın. Bu konuda yapabileceğiniz en akıllıca şey, dizi ve filmleri Almanca seçerek, kelimelerin, cümlelerin telaffuzuna dikkat etmektir. Bir diğer seçenek ise Alman radyosu dinlemek olacaktır.

 

 

6) Alman arkadaş edinin. İnternet ve iletişim çağının getirisiyle, ülkeler, kıtalar arasındaki sınırlar tamamen ortadan kalkmıştır. İnternetten rahatlıkla size yardımcı olmak isteyecek bir partner bulabilir, kafanıza takılan soruları, neler yapabileceğinizi danışabilirsiniz.

 

 

7) Nereye giderseniz gidin pratik yapın. Almanca her yerde konuşulmuyor olsa da, biraz yaratıcılıkla siz de bulunduğunuz her yerde Almanca kullanabilirsiniz. Ana dilinizde duyduğunuz cümleleri, kelimeleri, ilgi alanlarınıza dair sözcük gruplarını, Almancaya çevirmeye çalışın. Bu yolla Almanca adeta aklınıza kazınacaktır.

 

 

8) Online Alman dil kurslarına katılın. Ücretli ve ücretsiz internette sayısız online dil kursu bulunmaktadır. Verdikleri ödevler, tartışmalar, soru cevaplar Almanca öğrenen ya da geliştirmek isteyen herkes için oldukça pratik ve öğretici olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...