Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Zilhicce Ayı 10 Güne Kasem

Recommended Posts

Peygamberimiz (sav) diyor ki:

 

 

Bir gün Musa Peygamber (as), “Ey Rabbim!”der”Bunca dua ettim hiçbirini kabul etmedin..Söyle bana, sana nasıl ve ne zaman dua edeyim?” Bu soruya Yüce Allah (cc) şöyle cevap verir: “Ey Musa!Zilhicce ayı nın ilk 10 günü, La ilahe illallah cümlesini söyle ki dileğini yerine getireyim”

 

 

Bu defa Hz.Musa, “Ey Rabbim, o cümleyi bütün kulların söylüyor” der..Yüce Allah da kendisine şöyle cevap verir “Ey Musa! Zilhicce ayının ilk 10 günü içinde bir defa ” LA ILAHE ILLALLAH” diyen kimsenin bu sözleri amel terazisinin bir kefesine, 7 kat gök ile 7 kat yer de diğer kefesine konulsa şüphesiz ki birinci kefe ağır basar”

 

 

Peygamberimiz (sav) diyor ki:

 

 

Allah (cc) Adem peygamberi zilhicce ayının ilk 10 gününün birinci günü affetmiştir..İşte bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) ufak-tefek günahlarını affeder…Allah (cc), Yunus Peygamberin duasını Zilhicce ayının ilk onunun ikinci gününde kabul ederek kendisini balığın karnından dışarı çıkarmıştır..Bu günde oruç tutan kimse, en ufak bir günah işlemeksizin,bir yıl ibadet etmis gibi sevap kazanır…

 

 

Zilhicce’nin üçüncü günü Allah (cc) Zekeriya Peygamberin duasını kabul etti…Bugünde bir dilekte bulunanların dileğini Allah (cc) muhakkak yerine getirir..

 

 

Zilhicce’nin dördüncü günü İsa Peygamberin Doğduğu gündür..Bu günde oruç tutanlardan Allah (cc) umutsuzluk ve yoksulluk gibi kaygıları kaldırır…O kimseler aynı zamanda kıyamet günü iyi kullarla beraber olacaktır…

 

 

Beşinci günü Musa Peygamberin doğum günüdür…Bu günde oruç tutan kimse münafıklıktan ve kabir azabından kurtulur…

 

 

Altıncı günü Allah (cc) sevgili peygamberimizHz Muhammed (sav)’e hayır kapılarını açar…Bu günde oruç tutanlara Allah (cc) rahmet nazarıyla bakar ve onları ebediyen azaba uğratmaz….

 

 

Yedinci günü cehennem kapıları kapanır…Zilhiccenin ilk 10 günü geçene kadar asla açılmaz…Bu günde oruç tutan kimseye Allah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir..

 

 

Sekizinci günü İbrahim Peygamber (as)ın kurban kesme hususundaki rüyasını, gördüğü ve düşünmeye koyduğu gündür..Bu günde oruç tutan kimseye Allah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir…

 

 

Dokuzuncu günü arefe ( İbrahim Peygamber (as)’in oğlu Ismail’i kurban kesmesi gerektiğini anladığı) günüdür..

 

 

Bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) geçis ve gelecek ufak-tefek bir yıllık günahını affeder”Bu gün dininizi (islamiyeti) son olgunluk derecesine eriştirdim ve size karşı olan nimetimi tamamladım” diyen Allah kelamı bugün inmiştir..

 

 

Peygamber Efendimiz (sav) bugunlerin onemini soyle ifade ediyor:

 

 

“Salih amellerin Allah’a en ziyade sevgili oldugu gunler bu on gundur! Ondaki her bir günün orucu bir yıllık oruca (sevapca) eşittir. Ondaki bir gece kıyamı (ibadetle ihya edilmesi) Kadir gecesinin kıyamına (ihyasina) esittir.

 

 

Peygamber Efendimizin zevcesi Hafsa (r.a) diyor ki:

 

 

“Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Asure gunu orucu, Zilhicce’nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sunneti.”

 

 

Ebu’d-Derda (r.a) Zilhicce ayının önemini şöyle anlatıyor: “Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istigfar etmelidir. çünkü Resulullah (sav):

 

 

“Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yaziklar olsun” buyurdu.

 

 

Zilhicce’nin ilk dokuz gunu oruç tutanın, ömrü bereketli olur, mali coğalır, çocugu belâlardan korunur, gunahları affedilir, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölüm anında ruhunu kolay teslim eder, kabri aydınlanır, Mizan’da sevabı ağır basar ve cennette yüksek derecelere kavusur.” (Sir’a)

 

 

Allah indinde Zilhiccenin ilk on gununde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Subhanallah), tahmidi (Elhamdulillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin! (Abd b. Humeyd, Musned, 1-257)

 

 

Allahu Teâlâ’nin bereketli kıldığı, Kur’ân-i Kerim’de üzerine yemin edilen, Zilhicce’nin ilk on gecesinde yapılan amellere 700 misli sevab verileceğini Peygamber Efendimiz (sav) mujdeliyor. Bugunler bizlere tevbe etme ve kısa zaman dilimlerinde tekrar çok semere elde etme fırsatının verildiği günlerdir.

 

 

Hz. Aişe annemizin çok sıcak bir arefe gününde oruçtan bayılacak hale gelmesi üzerine kardeşi Abdurrahman, orucunu bozmasını tavsiye etmiş, muallâ validemiz de ona şu cevabı vermişti: “Allah Resûlü’nün, arefe günü oruç tutmak, kendisinden önceki senenin günahlarına kefaret olur, dediğini işittiğim halde orucumu nasıl bozarım”

 

 

Efendimiz, bir başka hadislerinde ise bugünün faziletini şöyle anlatır: “Arefe günü gelince, Yüce Allah rahmetini saçar. Hiçbir gün o günde olduğu kadar insan cehennemden âzâd olunmaz. Kim arefe günü gerek dünya ve gerekse âhiret ile ilgili olarak Allah’tan bir şey isterse, Allah ona istediği şeyi verir.”

 

alıntı

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu 10 günü oruç,tövbe ve duayla gecirip geçmis günahimizdan arınip,gelecegimiz icin bol bol dua ederek gecirmek nasip olur inş...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...