Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Olumlu Düşünme Yöntemleri

Recommended Posts

olumlu-dusunme-yontemleri_646x340.jpg

Olumsuz düşüncelerin ve hislerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu duymuşsunuzdur ve olumlu düşünceler olumlu değişimleri beraberinde getirebilir. Sezgisel olarak bunun doğru olduğunu biliyor olabiliriz fakat bazıları için olumlu düşünmeyi öğrenmek zor bir iştir ve yıllar boyu olumsuz düşünmenin getirdiği alışkanlıkları aşmak zordur. İster olumlu yönde ister olumsuz yönde düşünün kendi etrafınızda olan olaylar sizin kontrolünüzdedir. Fakat bu biraz efor ve kendi düşünce sisteminize biraz dikkat etmeniz gerektiği demektir.

Malzemeler

 

  • Not defteri ve kalem

Talimatlar

 

  1. Kendi düşüncelerinizin sizin kontrolünüzde olduğunu kabul edin. Bunu kabul edip onaylanaya kadar kendi düşünce sisteminizi olumlu yönde değiştirmek için yeterli güce sahip olamazsınız. Düşüncelerinizi değiştirdikten bir gün yada bir hafta içinde hayatınızında olan olayların değişeceğini düşünmeyin. Ayrıca başınıza gelen olaylarda değişimler görebilirsiniz fakat önemli olan onları nasıl gördüğünüzdür.
  2. Kötü düşünceleri saptamayı öğrenin ve onları olduğu yerde bırakın. Bu kendiniz ve başkaları olmak üzere tüm düşüncelerinizi kapsar. Gün içinde yaptığınız tüm olumsuz düşünceleri not. O anki olayı ve düşünceyi neyin tetiklediğini de not alın. Listeniz çabuk bir şekilde dolduysa üzülmeyin çünkü çoğumuza bu şekilde olur. Sadece olumsuz düşünceleri yazmaya devam edin. Bu size her gün ne kadar olumsuz düşüncenin aklınızdan geçtiğine dair iyi bir işarettir.
  3. Daha başladıkları anda olumsuz düşünceleri durdurmak için karar alın. Kendinize düşünceyi tamamlamak için izin vermek gibi bir lüks tanımayın. Olumsuz bir düşünceyi derhal olumlu olan ile değiştirin. Bunu yapamıyorum yerine öğreniyorum ve buna hemen alışacağım diyin. Birkaç gün pratik yaptıktan sonra kötü bir düşünceyi aklınızdan çıkartmanın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.
  4. Etrafınızı pozitif ve ilham veren alıntılarla doldurun. Gün içinde görebileceğiniz yerlere onları asın. Günün alıntısını banyo aynanıza asın ve kendinize olumlu düşünceleri tekrardan hatırlatın. Size ilham veren olumlu alıntıların olduğu posterleri, ekran koruyucuları ya da not defterlerini seçin.
  5. Pes etmeyin. Olumlu düşünmeye alışmanız biraz sürebilir. İşler iyi gitmiyorken eski alışkanlıklara dönmekten uzak durun. Düşüncelerinizi değiştirmek için çalışın ve hayatınızdaki şeyler değişmiyorsa bile değişeceğini düşünün. Bunların sizin yeni fırsatları yakalamanız ve hayatınızda daha olumlu değişikler yapmanız için yolu asfaltladığını düşünün.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu sıralar olumlu düsunmeye cok ihtiyacim var gercekten bu da guzel bir yazı olmus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...