Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbol Nasıl Öğrenilir?

Recommended Posts

Dünyadaki en popüler sporlardan biri olan basketbol bir takım oyunudur. Elle bir top kullanılarak oynanır ve amacı pota adı verilen yüksek bir çembere bu topun sokulmasıdır. Genellikle kapalı salonlarda oynanan basketbol maçları 4 çeyrekten oluşur. Her çeyreğin süresi 10 dakikadır. Basketbolun Amerika'da başlayıp tüm dünyada bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri oyunun öğrenme kolaylığıdır.

 

 

Basketbol oyununun öğretildiği kurslar Türkiye'de de yaygın olarak bulunur. Ayrıca basketbol kulüplerinin altyapı ve eğitim akademilerinde profesyonel basketbol ile ilgili eğitimler verilir. Dünyanın en popüler sporlarından biri olması nedeniyle basketbol hakkında yazılmış onlarca kitap, dergi ve yazı vardır. Bunlar özellikle basketbol oyun kurallarını öğrenmeyi isteyenlere oldukça faydalı olabilir. Ayrıca internet üzerindeki çevrim içi eğitim videoları, online uygulamalar da öğrenmeyi isteyenler için ulaşılabilir ve kullanışlı kaynaklardandır.

 

 

En kolay ve en önemli öğrenme yöntemi bir kulüp ve basketbol kursu aracılığıyla ve bir eğitmen yardımıyla öğrenilmesidir. Fakat özellikle basketbol maçları, uluslararası turnuvalar ve basketbol ligleri izlenerek de hem kurallar hem de basketbol pratiği açısından gözlem yapılabilir. Özellikle basketbol konuşulan televizyon ve internet üzerindeki programlar, maç yorumları gibi medya araçları da basketbol öğrenilmesi açısından önemlidir.

 

 

Oyun kuralları, teknik ve taktikleri için iyi basketbol maçı yorumlayan yorumcuların dinlenmesi gerekir. Maç esnasında kuralların görülerek öğrenilmesi son derece önemli yer tutar. Ayrıca ünlü basketbolcular tarafından hazırlanan ve basketbol öğretmeyi amaçlayan televizyon programları da basketbol öğrenmeyi isteyenlere yardımcı olabilir. Öğrenilen taktik ve tekniklerin geliştirilmesi için amatör sahalarda antrenman yapılabilir. İnternet üzerinde basketbol üzerine açılmış forum sitelerinde bilgi paylaşımında bulunulması, basketbol öğrenme sürecine katkı sağlayabilir.

 

 

Takım oyunu, pas teknikleri, pozisyon alma gibi becerilerin kazanılması için kurallara uygun basketbol antrenmanları yapılması son derece etkilidir. Bunun da yapılabileceği en önemli alan kurslar ve kulüplerdir. Birçok kamu ve özel kurum tarafından son zamanlarda basketbol kursları açılmıştır. Belediyeler ve gençlik merkezlerinin de ücretsiz sunduğu eğitimlerden yararlanarak basketbol öğrenilebilir. Basketbol için teori ve pratiğin birleştirilmesi gerekir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...