Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Smokin Nasıl Seçilir?

Recommended Posts

Düğünlerin ve en özel, en şık gecelerin tercihi olan modanın vazgeçilmezlerinden smokinler erkek modasının en belirleyici parçalarındandır. Bu özel takımlar en zor zamanlarda şıklık sıralamasına en üstlere taşıma özelliğine sahipse de smokin seçilirken dikkat edilmesi gereken ayrıntıları da bilmek şart.

 

 

Kısa boylu ve şişman erkeklerin üç düğmeli smokinleri gördüğü anda onlardan uzaklaşmaları gerekiyor. Aksi takdirde hem daha kısa hem de daha şişman görünmeleri kaçınılmaz olacaktır. Bu tip proporsiyona sahip olan erkeklerin iki düğmeli smokinlerden şaşmamaları şıklık sıralamasında üstlerde yer alabilmelerini sağlayacaktır.

Eğer uzun boyluysanız şal ve sivri yakalı smokinler sizin için biçilmiş kaftan. Bu tip smokinlerin herkese yakışmadığını da hatırlatalım.

Proporsiyonunuzu göz önünde bulundurmadan her halükarda şık olmak istiyorsanız ceketi tek düğmeli pantolonu tek çizgili smokinleri tercih etmenizi öneririz. Bu seçiminiz gecenin en şıkları arasında yer almanızı sağlayacak.

Smokinin ceketinin çok büyük olmaması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde en nadide kol düğmelerinizi taktığınız manşetli gömleğinizin hiçbir anlamı kalmayacak.

Smokininizin altına seçeceğiniz pantolon ise çok önemli. Sıradan düz kesimli pantolonlar yerine az da olsa paçalarına doğru dar inen pantolonları tercih etmelisiniz. Smokininiz altına giymek için özenle seçtiğiniz ayakkabıların paçalarınızın altında kaybolmasını istemezsiniz.

Smokininizle giyeceğiniz gömlek ise en önemli detaylardan biri. Öncelikle gömleğinizin çok iyi ütülenmiş -tabiri caizse jilet gibi- olması şart. Aksi takdirde şıklığınıza gölge düşebilir. Papyonla kullanıma en uygun olan ata yaka ve pliseli olan gömlekleri tercih etmelisiniz.

Eski dönemlerden fırlamış gibi görünmek istemiyorsanız smokininizi bir papyonla tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle bağlamalı papyonlar smokinler için ideal. Ancak papyon bağlama konusunda acemiyseniz hazır bağlanmış papyonların da şıklığınıza zeval vermeyeceği konusunda garanti verebiliriz. Unutmamanız gereken tek şey ise papyonunuzun ipek olması gerektiği...

Küçük ayrıntıların çok önemli olduğunu unutmayın. Kol düğmeleriniz smokininizin tamamlayıcısı olacak. Bu nedenle şıklığınızın tamamlayıcılarını özenle seçmelisiniz. Çok abartılı ve taşlı modellerle sıradan olan kol düğmelerinden uzak durmalısınız. Sadece tarzınızı değil kişiliğinizi de kol düğmeleriniz aracılığıyla yansıtabileceğinizi unutmayın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...