Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

İncir Pastalarda Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

incir-pastalarda-nasil-kullanilir_646x340.jpg

Ana vatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya olan incirin birçok kullanım alanı vardır. Dünyada incir üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Ardından Mısır, Cezayir ve Fas bu sırayı takip eder. Türkiye'de en fazla Aydın yöresinde incir yetişir.

İncir denince ilk olarak akla yaş incirler gelir. Halk arasında maya olarak da bilinir. İncirin kurutularak da tüketimi mevcuttur. İncir, kolesterolün düşmanıdır. İnsan vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kolay sindirim yapmayı sağlar. Sağlıklı ve sağlam dişlerin yapısında etkilidir. Etkili olmasının sebebi içerisinde potasyum, magnezyum ve manganez içermesidir.

İncirin başka bir çeşidi olarak dikenli incir mevcuttur. Türkiye'de Mersin yöresinde yetişir. Kaktüse benzer bir görüntüsü vardır. Yol kenarlarında bu dikenli meyveli ağacı görmek mümkündür. Frenk inciri ve Hint inciri isimleriyle de bilinir. Dikenli incir bol miktarda C vitamini içerir. Kışın portakal ve mandalinayla alınan bu vitamin yazın dikenli incirle tamamlanır. C vitamini içerdiğinden kemiklerin, dişlerin ve eklemlerin güçlenmesinde etkilidir.

Pasta yapımında kuru incir ve yaş incir yaygın olarak kullanılır. Dikenli incirin kullanımına pek rastlanmaz. Ancak hafif bir tatlı elde edilmek isteniyorsa dikenli incirin üzerine krem şanti dökülerek yenmesi denenebilir. Farklı bir tat olur. Hazırlanan sade kek hamurunun içerisine kuru incirler konularak meyveli olması sağlanır. Böylece incirin vitamini de alınmış olunur. İncirden muhallebili tatlılar yapılabilir ya da yaş incirin içi çay kaşığıyla boşaltılıp içerisine başka bir kapta karıştırılan 2 yemek kaşığı toz şeker, cevizi, 1 çay kaşığı limon rendesi ve tarçın koyulup şerbet dökülerek fırına verilir. Fırından alınıpp soğutulan incirlerin üzerine krem şanti dökülerek güzel bir şerbetli tatlı elde edilir.

İncir Tatlısı Tarifi:

Malzemeler

 

  • 8 tane taze incir
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
  • 1 vanilya
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 200 gr krem şanti

Hazırlanışı:

Süt ile unu karıştırılıp, rendelenen limon kabuğu, vanilya, toz şekeri ve yumurta sarısı bir kaba alınıp karıştırılır. Hazırlanan karışım kısık ateşte kaynatılır ve sonrasında soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra krem şantiyle karıştırılır. İncirlerin kabuğu soyularak bir tabağa alınır ve üzerine karışım dökülür, güzel bir sunum için üzerini fındık, fıstık, ceviz veya çilek ilave edilerek süslenebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...