Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Organik Bahçe İçin İpuçları

Recommended Posts

Organik Bahçe İçin İpuçları

 

 

 

Gurur duyacağınız organik bahçenizi hazırlamanın bütün zor kısımlarını aştınız. Planlarınız hazır, uygun malzemeleri temin ettiniz, tohumlarınız ekilmeye hazır. Her şey bitti değil mi? Hayır. Organik bahçenizin dallanıp budaklanabilmesi için daha işleriniz bitmedi.

Organik bahçe sahibi olmak isteyen her kişinin ilk başlarda önem vermediği beş basit ayrıntı vardır. Tohum ve fidanları ekim dikim işlemi bittikten sonra, bahçenize gerçek özeni gösterme vakti gelir. En iyi sonuçları alabilmeniz için bahçenize gerektiği gibi özen göstermelisiniz.

İpucu 1 : Bahçenizi sulayın. Konu bahçe olduğu zaman yapılacak en önemli işlerden biri sulamadır. Yapılabilecek en etkili ve akılda kalır uygulama, işi pratiğe bağlayabilmek için, her gün aynı saatlerde düzenli olarak sulama yapmaktır

 

İpucu 2 : Gündüz vakitleri sulayın. Eğer bahçenizi öğlen vakti sularsanız, güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde sıcaklık yüzünden sular buharlaşır ve bahçenizdeki bitkileriniz beslenmeleri ve yaşamaları için gerekli olan suyu topraktan ememezler. Eğer mümkün ise saat 10:00 civarı bahçenizi sulamanız en iyisi olacaktır.

İpucu 3 : Bahçenizin yabani otlar tarafından istila edilmesine izin vermeyin. Kulağa basit bir öneri gibi geliyor; fakat, yabani otlar bahçeniz için tıpkı vampirler gibidirler. Yabani otlar, bitkilerinizin ihtiyacı olan ve kullanacakları besin, mineral, madensel tuz ve suyu topraktan emerler. Her bir gün bahçenize çıkıp, yabani otlar bitkilerinizin köklerine kadar ulaşmadan onları temizlemelisiniz. Olası bütün kalıntıları temizlemek için ara sıra toprağı eşeleyip bakmanız bahçeniz için çok yararlı olacaktır.

İpucu 4 : Bahçenizdeki zararlı böcek ve haşerelerden kurtulun. Organik bir bahçe yetiştiriyorsunuz diye, zararlı böceklerden kurtulmuş olmuyorsunuz. Eğer isterseniz evinizde kendi böcek ilacınızı bile yapabilirsiniz. 2 çay kaşığı bulaşık deterjanı ile bir fincan bitkisel yağı karıştırın. Bu karışımdan 2 çay kaşığı alıp, içinde su bulunan bir sprey kabına ekleyin. Ve daha sonra böceklerin bulunduğu yere bu karışımı sıkın.

İpucu 5 : Bahçenize bir bütün olarak özen gösterin. Eğer bahçeniz yabani otlar, yapraklar, böcekler tarafından sarılmışsa, başınız dertte demektir. Eğer sadece bir seferlik bile ekim yaptıysanız, yine de toprağı böyle kirli bırakmaya hakkınız yoktur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...