Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Organik Tarım İpuçları

Recommended Posts

Organik Tarım İpuçları

 

 

 

Başarılı bir organik tarım taktiği istiyorsanız, ilk olarak kendinizin ve ailenizin severek tükettiği bir sebze seçmeniz gerekmektedir. Önceliği her zaman, yenecek olgunluğa eriştiğinde taze olarak pişirilen tarım ürünlerine vermelisiniz. Örneğin; tatlı mısır, havuç, bezelye, salatalık, domates, ıspanak, lahana, karnabahar vb. sebzeler güzel tercihler olacaktır. Aşağıda güzel bir hasat için bilmeniz gereken gerekli bahçe sebzeciliği taktikleri göreceksiniz. İşte size yer, gün ışığı, bitki örtüsü ve bakım gibi başlıklara bölünmüş organik bahçe sebzeciliği taktikleri.

İpucu 1: İlk ve en önemlisi, yer en önemli bahçe sebzeciliği elementidir. Sağlıklı bir bahçe sebzeciliği yapmak istiyor iseniz; yeterli gün ışığı alan, sulama olanakları elverişli ve gübresi verimli olan bir yer seçmelisiniz. Seçeceğiniz yer bütün gün boyunca gün ışığı alabilme ki verimli sonuçlar alabilesiniz. Seçeceğiniz yerin çok büyük bir alan olmasına gerek yok çünkü amatör olarak aynı anda, en fazla 1 ya da 2 sebze türü yetiştirmelisiniz. Burada esas olarak amaç, bütün bu işleri öğrenmenizdir ve bir hata yapacak olursanız bütün kaynaklarınızın çöpe gitmesini engellemektir. Sizlere bahçe araçlarıyla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı önerebiliriz.

İpucu 2: Tohumlarınızı ekmeden en az 3 hafta kadar önce, toprağınızı organik tarım yapabilmek için hazırlamanız gerekmektedir. Organik bir bahçe için, hayvan gübresi satın almanız ve bunu organik sebzecilik yapacağınız toprakla karıştırmanız gereklidir. Ayrıca satın alacağınız sebze tohumları, yaşadığınız bölgenin iklime ve bitki örtüsüne uygun olup sağlıklı bir şekilde yetişmeye elverişli olmalıdır. Eğer o bölgede ne yetişebileceğinden tam olarak emin değil iseniz ya da bilmiyor iseniz, yerel fidanlık ya da meralara giderek görevlilerden öğrenebilirsiniz. Ek olarak, keskin sorular sormaktan çekinmeyiniz. Bazı sebzeler soğuk toprakta daha verimli yetişirken, soğuk havayı sevmemektedir. Bu tip bilgileri öğrenebilmek için, yeni başlayanlar için bahçe sebzeciliğiyle ilgili daha çok yazılar okuyabilirsiniz.

 

İpucu 3 : Hepimizin bildiği gibi, böcekler, kuşlar, solucanlar bahçelere herkesten ve her şeyden daha kolay erişirler. Fakat; bitkileriniz için yararlı olabilecek uğur böcekleri ve bazı sinekler de vardır. Tarımını yapacağınız ürünlerin yanında, dereotu ve zinya çiçeği gibi bitkiler de ekerek, yararlı böcekleri bahçenize çekebilirsiniz. Tabi ki, bunları yaparken, bahçenizi düzenli olarak zararlı ve yabani otlardan temizlemeyi ihmal etmeyin.

Son sözler olarak, organik tarım yaptığınız bahçenizi düzenli ve yabani otlara karşı temiz tutunuz. Bu sayede ürünlerine saldırabilecek kuşların, böceklerin ve solucanların önüne geçmiş olursunuz. Ek olarak, bahçenizin dört bir yanına çekebileceğiniz bir bariyer yardımıyla bu tür zararlı hayvanlardan bahçenizi ve ürünlerinizi koruyabilirsiniz. Eğer ürünlerinizin yapraklarında delikler görürseniz, bu demektir ki bahçeniz ve ürünleriniz böcekler tarafından saldırıya uğramıştır. Bu durumun önüne geçmek için, böcekleri caydırıcı önlemler almalısınız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...