Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Organik Tarımın Faydaları

Recommended Posts

[h=1]Organik Tarımın Faydaları[/h]

Organik tarımın faydalarına bakmadan önce, organik tarım nedir bunu anlayalım. Organik tarım, gübrenin verimliliğin artırıldığı ve zararlı böceklerden korunduğu tarım aktiviteleridir. Ancak, bu işlemler herhangi bir sentetik kimyasal çimlenme hızlandırıcı, kimyasal böcek ilaçları, genetiği değiştirilmiş organizmalar ya da herhangi bir büyüme hızlandırıcı kimyasal içermezler. Organik tarım ile üretilen ürünlerde son 10 yılda büyük bir artış bulunmaktadır.

Tüm dünyada tarım yapılan alanların neredeyse yüzde 0.8’i organik tarımda kullanılmaktadır ki bu oran 32 milyon hektarlık bir orana denk gelmektedir. Organik tarım bugünlerde birçok ülkenin ilgilendiği bir tarım çeşidi olarak göze çarpmaktadır.

Organik Tarıma Giriş

Organik tarım ilk olarak, 1930 ve 1940 yıllarında başlayan organik gelişmelerle ortaya çıktı. Bu gelişmeler anti-sentetik gübreleme gelişmeleriydi. Sentetik gübreleme, organik tarım yapılan yerler dışında ok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Organik tarım çok eski bir kavramdır ve ilk olarak Hindistan’da uygulamaya konmuştur.

Aslında, daha organik hareketlenme başlamadan önce bile Hindistan’da uygulanmaktaydı. Bu durumun kanıtları eski Hint belgelerinde açıkça görülmektedir. Hindistan’da, şu an birçok köylerde organik tarım teknikleri kullanılmaktadır.

Organik Tarımın Faydaları

 

 • Organik tarımın eski ve geleneksel tarım tekniklerinden daha kârlı oldukları kanıtlanmıştır.
 • Organik tarımda, sentetik gübreleme teknikleri ve kimyasal böcek ilaçları kullanılmadığı için maliyet, geleneksel tarıma göre % 25 ila % 30 arasında daha azdır. Bu durum organik tarımı daha etkili kılmaktadır.
 • Organik tarım geniş alanlardaki toprak erozyonunu azaltarak, tarımın en önemli kaynağı olan toprak ve gübreyi korur.
 • Ayrıca organik tarım, çiftçilere gübreyi daha uzun süre kullanma imkanı verir çünkü gübrenin verimi çok fazladır.
 • Organik tarımın çevre üzerinde pozitif etkileri vardır, evreyle dosttur. Doğal yaşamı koruduğu gibi, otlanma için gerekli meraları da korur.
 • Organik tarım sadece çiftçiler için yararlı değildir, aynı zamanda günlük sanayi için de faydalıdır. Organik tarım alanlarında otlanan ineklerin, enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı oldukları ve daha fazla süt verdikleri görülmüştür. Bu durum kesinlikle göstermektedir ki, organik tarım sağlık açısından tüketicilere, kâr elde etme amacından da sanayicilere çok daha faydalıdır.
 • Organik tarım ile üretilen ürün ve gıdalarda, ne herhangi bir katkı maddesi ne de herhangi bir zararlı kimyasal madde yoktur.
 • Zararlı böcek ilaçları ya da yapay çimlendirici, büyütücüler eklenmediği için organik tarımla üretilen gıda ve ürünlerin besin değerleri korunur.
 • Organik tarım ile üretilen ürünlerin ve gıdaların tatları geleneksel tekniklerle üretilen gıda ve ürünlere kıyasla daha lezzetlidir.
 • Organik ürünlerin geleneksel tarım ürünlerine tercih edilip tüketilmesi kalp krizine yakalanma gibi fiziksel rahatsızlıkların olasılığını düşürür. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, organik ürünler inorganik ürünlere göre çok daha sağlıklıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Günümüzde organik tarım çok zor..Organik tarım kolayda organik gübre bulmak zor..

Organik gübre denince ilk akla gelen hayvan dışısı..Keçi koyun inek gibi bilimum hayvanların dışkısı.Malesef ki öyle haddeye ulaştık ki artık hayvanlarda organik mıçmıyor..Verdiğimiz yemlerden dolayı..

Kişisel olarak yapmak isterseniz kolay..Yaylalarda yapılan hayvancılıkta suni hiç bir şey yok..Keçiler doğada doğuyor ve doğadan besleniyor..Dolayısıyla mıçtıklarıda dogal..Buralardan temin edilebilir..

 

Bu arada kırsal yol kenarlarında organik adı altında köylü satışlarınada güvenmiyorum..Köylü kılığına girmiş manavlar giibi geliyor hepsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...