Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Çilek Pastalarda Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

cilek-pastalarda-nasil-kullanilir_646x340.jpg

Bahar aylarının en sevilen meyvelerinden olan çilek, pasta yapımında yaygın olarak kullanılır. Çilek mevsiminde taze olarak kullanıldığı gibi, daha sonra buzlukta dondurularak da kullanılır. Pasta çeşitleri oldukça rağbet gören çilek, meyveli ve çikolatalı pastalarda tek başına kullanıldığı gibi çeşitli meyvelerle kombine edilerek de kullanılır.

Çileği satın alırken diri ve renklerinin canlı olmasına dikkat etmek ilk planda gelir. Özellikle pasta üzerinde kullanılacaksa pastanın güzel ve iştah açıcı görünmesi için bu çok önemli bir unsurdur. Ayrıca çilek çok kumlu ve çamurlu olduğundan yıkamak ve temizlemek de ayrı bir özen gerektirir. Özellikle yeşil yapraklarını temizlerken görüntü açısından meyvenin zedelenmemesine de dikkat edilmelidir.

 

  • Çilek özellikle pasta üstünü süslemek için çiğ olarak kullanılır. Eğer çilekler üzerine konulacaksa pastanın şekline uyacak bir biçimde dik olarak belli bir düzende dizilir. Pasta katlarında kullanılacaksa ikiye ya da üçe kesilerek ara katlara sürülen kremanın üzerini dolduracak şekilde yerleştirilir.
  • Çilek bazı pasta türlerinde pişirilerek de kullanılır. Pişirildikten sonra ezilen çilek nişasta ve su ile birleştirilerek hazırlanır. Hazırlanan bu sos pastanın üzerine çilekleri yerleştirdikten sonra pastanın üzerini kaplamak için kullanılır. Bu şekilde hazırlanan pastalarda hem kullanılan çileklerin rengi değişmez hem de göze hoş gelen bir sunum oluşturur.
  • Bazı pasta türlerinde ara katları ıslatmak için çilek suyu kullanılır. Su ile kaynatılan çilekler süzgeçten geçilerek süzülür. Ilık çilek suyunun içerisine bir miktar şeker katılarak kullanılır.
  • Çilek pastaları hazırlanırken yapılan krema için de kullanılır. Hazır olarak satın alınabileceği gibi çileklerin pişirilerek püre haline getirilmesi ile de hazırlamak mümkündür. Kremayı hazırlarken süt, un, nişasta ve şeker karışımına bir miktar da hazırlanan bu püreden katılarak pembe renkli bir krema elde edilerek pastalarda alternatif bir görüntü oluşturulabilir.
  • Jöleli pastalarda da çilek kullanımı çok yaygındır. Çilek püresi hazırlandıktan sonra biraz beklenir. Daha sonra jelatin yaprakları ve soğuk suyla birleştirilerek jöle hazırlanır. Pasta üzerini süsleme işlemi yapıldıktan sonra jöle üzerine dökülerek kaplanır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...