Jump to content
Sign in to follow this  
Alyadua

Üzüm Pastalarda Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

uzum-pastalarda-nasil-kullanilir_646x340.jpgTaze ve ferahlatıcı bir tada sahip üzüm pastalarda kullanılır. En fazla kullanım şekli süs amaçlı olanıdır. Vanilyalı ya da çikolatalı pastaların üzerinde bütün ya da dilimlenmiş bir şekilde üzüm kulanılır. Simetrik bir dizim ya da gelişigüzel serpiştirme şeklinde süslenir. Üzerine parlak kalması için bal ya da gıda jelatini sürülür. Bazı pastacılar C vitamini sıvısı da sürerek açık renkli üzümlerin parlak kalmasını ve kararmamasını sağlar. Pasta üzerinde doğal bir parlaklık isteniyorsa taze üzüm yerine üzüm reçeli de kullanılabilir.

Üzümlü pastalar genellikle kuruyemişlerle birlikte kullanılır. Fındık krokanlı pasta süslemelerinin yüzde 90'ı üzümle yapılır. En çok kuruyemişlerle birleştiğinde pastaya tat verir. Kuruyemişli pastaların yanı sıra meyveli pastalarda da iki pandispanya arasına girerek lezzet vermeyi başarır. Muzun kullanılmadığı meyveli pastalarda üzüm, hem pandispanya arasında hem de üzerini süslemede kullanılabilir. Genellikle şeftali ile birlikte krema içierisinde karıştırıldıktan sonra pandispanya üzerine sürülür. Özellilke yaz aylarında tercih edilen bu tür meyveli pastalar diğer pasta çeşitlerine göre daha kısa sürede tüketilmelidir. Tüketim süresi de göz önünde bulundurulduğunda pastaya üzüm dokunuşu yapmak tazelik açısından oldukça doğru bir seçim olur.

Siyah üzüm suyu doğal bir gıda boyası niteliği taşır. Özellkle pasta kremalarında gıda boyası kullanmak yerine bu doğal renklendiriciyi kullanmak gerekir. Bir adet pasta için hazırlanan yeterli miktarda sade pasta kremasına 2 tatlı kaşığı siyah üzüm suyu ekleyerek kremanın rengi pembeye çevrilebilir. Renk daha koyu yapılmak istenirse kremanın yoğunluğu diğer malzemelerle artırılıp üzüm suyu miktarı da aynı oranda artırılabilir. İdeal kıvamdaki bir pasta kremasına fazla üzüm suyu eklemek kremanın dokusunu bozacağı için yoğunluk artırarak üzüm suyu kullanmak şarttır. Bu krema hem dolgu hem de süsleme amaçlı kullanılarak pasta hazır hale getirilir.

Ev yapımı pastalarda pandispanyanın içerisine kurutulmuş üzüm konularak farklı bir tat elde edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...