Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Lisede Alan Nasıl Seçilir?

Recommended Posts

Lisede alan seçimi gençlerin belki de hayatlarına önemli oranda yön verecek bir karar olduğu için oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gençlerin bu konuda gerekli rehberlik yardımını alarak, kendi yeteneklerini de göz önünde bulundurup alan seçmesi gerekmektedir.

 

 

Liselerde ayrılan alanlar, sınıfların hangi alanda ağırlıklı eğitim yapacaklarını belirlemektedir. Bu alanlar doğrultusunda adayların üniversitede seçecekleri bölümler de şekillenmektedir. ÖSYM tarafından yapılan yeni düzenleme ile, öğrenciler kendi alanları dışındaki bölümleri de tercih edebilmektedir. Bu durum eskiden söz konusu değil iken şu an sayısal bölümünde okuyan bir öğrenci üniversitede hukuk veya öğretmenlik gibi alanları tercih edebilecektir. Fakat bu durum ikinci aşama sınavlarında öğrenciye zorluk yaşatabileceği için alan seçimlerinin meslek isteklerine göre ilk etapta yapılması tavsiye edilmektedir.

 

 

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre lisede alan seçimleri 9.sınıfın sonunda yapılmaktadır. Bu sürece kadar öğrenciler seçecekleri alanları 9.sınıfın başında itibaren belirlemelidir. Tam olarak karar verilmeden seçilen bölümler öğrencilere ilerleyen aşamalarda oldukça büyük zorluklar yaşatabilmektedir. 9. sınıf boyunca öğrencilerin hangi derslerde başarılı olduğu ve hangi derslere ilgi duyduğu büyük bir oranla belirlenmektedir.

 

 

Öğrencilerin istedikleri bölümleri seçebilmesi için ilgili alanın kaynak derslerinin yıl sonu ağırlıklı ortalamasının belirli bir barajın üzerinde olması gerekmektedir. Bununla birlikte öğrencinin 9.sınıftaki başarısı göz önünde bulundurulur. Alan seçilirken öğrenciden velisinin imzasının da bulunduğu yazılı bir belge istenir. Bu süreç içerisinde müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenlerden yardım ve fikir alınabilir.

 

 

Öğrencilerin sayısal, eşit ağırlık ve sözel alanlarını seçebilmesi için kaynak derslerin not ortalamasının 3.00 ve yukarı olması gerekmektedir. Öğrenci, yeterli ortalamayı sağlayamazsa en yüksek ortalamayı sağladığı ders grubunun bağlı olduğu alana gönderilir. Öğrenciler, lisede sadece bir alanı tercih edebilmektedir.

 

 

Öğrenciler, istediği alana gidebilmek için ortalamasını yükseltme şansına sahiptir. İstediği alana not ortalaması 3.00'ın altında olduğu için gidemeyen öğrenciler, en fazla 3 tane ders seçerek ortalama yükseltme sınavına girebilmektedir.

 

 

Öğrencilerin alan değiştirme hakkı da bulunmaktadır. 11. sınıfın bitiminde not ortalamasına bakılmadan, istenilen bir bölüme geçilebilmektedir. Lisede yer alan alanlar; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türkçe - Matematik ve Yabancı Dil bölümleridir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...