Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

KPSS B Grubuna Kimler Girebilir?

Recommended Posts

Kpss sınavı her yıl binlerce üniversite mezunu ve üniversite öğrencilerinin, kamu kurum ve kuruluşlarında iş sahibi olabilmek için başvurdukları bir sınavdır. Kpss A grubu ve Kpss B grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sınav Öğrenci Seçme Yerleştirme Kurumu tarafından her yıl temmuz ayında gerçekleştirilir. Kpss B grubu sınavı, yanlızca genel kültür ve genel yetenek sınavlarından oluşur. Genel kültür sınavının içeriği; tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden oluşmaktadır. Genel yetenek sınavında ise Türkçe ve temel matematik konularında sorular bulunmaktadır. Memur adaylarının genel kültür ve genel yetek bilgi düzeylerini ölçer. Genel yetenek ve genel kültür alanlarının her ikisinde de 60 ar soru bulunmaktadır.

 

 

Peki Kpss B grubu sınavına kimler girebilir ?

 

 

Müdendislik fakültesi mezunları ve 3. sınıf öğrencileri, veterinerlik fakültesi mezunları ve 3. sınıf öğrencileri, psiloji ve sosyoloji bölümü mezunları ile 3. sınıf öğrencileri, Sağlık bilimleri fakültesi (hemşirelik, ebelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik ve sağlık yönetimi/idaresi ) mezunları ile 3. sınıf öğrencileri branş olarak Kpss B grubu sınavına girebilirler. Ayrıca bir bölüm yada branş fark etmeden tüm 4 yıllık ( lisans ) üniversite mezun ve 3. sınıf öğrencileri bu sınava girebilirler. Ancak atama gerçekleştirmek için yani herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunun kadrosuna yerleşebilmek için mezun olmak şarttır. 4 yıllık tüm bölümlerin Kpss B grubu sınavına girebileceği söz konusudur. Fakat müfettiş, müfettiş yardımcısı, uzman, uzman yardımcısı, kaymakam, denetmen, denetmen yardımcısı ve koordinatör olabilmek için Kpss A grubu sınavına girilmesi gerkmektedir. Aksi halde adayların başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Eğitim fakültesi mezunları, öğretmen olarak atanabilmek için çift yıllarda ilk olarak Kpss B grubu sınavına girerler daha sonra öğretmenlik alan sınavlarına girerler. Çift yıllarda ise Kpss A grubu sınavından önceki genel sınava girerek, öğretmenlik alan sınavına girmeye hak kazanırlar.

 

 

Kpss B grubu sınavı çift yıllarda ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Mezun olmaya 1 yılı kalmış olan öğrenciler de bu sınava girebilirler. 3. sınıf öğrencilerinin de Kpss B grubu sınavına girmelerindeki temel sebep mağduriyete uğramamaktır. Sınav 2 yılda bir yapılır. Kpss B grubu sınavından aldığınız puanı 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...