Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Babalık İzni Kaç Gündür?

Recommended Posts

Anneler doğum yapmaları ardından belirli bir süre annelik iznine çıkabilmekte. Buna bağlı olarak babaların da yeni doğan yavruları nedeniyle izin hakkı bulunmakta. Bu izne babalık izni denmektedir. Babanın hem anne hem de çocuğu ile ilgilenmesi, eşine yardımcı olması ve babalık hissine alışması nedeniyle verilen bu izin geçtiğimiz dönemde sadece 3 gündü ve yalnız memurlar tarafından kullanılabilmekteydi. 2015 yılı başında yapılan çalışmalar neticesinde bu hakta genişletilmeye de gidildi. Tıpkı memurlar gibi artık işçiler de babalık izninden faydalanabilecek ve gün sayısında da artış yapıldı.

 

 

İzin Süresi Ne kadar?

 

 

Hükümetten yapılan açıklamaya göre bu izin 3 günden 5 güne çıkartılmış durumda. İşçileri de kapsayan yeni düzenlemeye göre tatil olan cumartesi ve pazarında izne dahil olmasıyla birlikte izin süresi 7 güne çıkıyor. Eğer ki resmi tatile denk gelen bir doğum gerçekleşmişse bu izin süresi 1 haftanın da üzerine çıkabildiği durumlar yaşanabilecek. İzin sırasında yaşanacak resmi tatiller ve haftalık izinler, babalık izninden çalmayacak.

 

 

“Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması” programı çerçevesinde yapılan bu yenileme bazı özel durumlarda da özel kuralların geçerli olmasına imkan tanıyor. Buna göre eğer ki anne doğum sırasında vefat ederse annenin doğuma bağlı olarak elde ettiği izin haklarını baba kullanabilecek. Ayrıca doğan çocuğun yüzde 70 engelli olması veya sürekli bir rahatsızlığının bulunması halinde babalık iznine ek olarak yılda 10 gün ücretli izin kullanmaya hakkı olacak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...