Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Hamsili Pilav

2015-04-23uyur-146a54d83b19fe17d.jpg&w=1140

Malzemeler

500-600 gr hamsi (kılçıklarından ayıklanmış)

1 su bardağı pirinç

1 kuru soğan

Çam fıstığı

Kuş üzümü

Karabiber

Tuz

Sıvıyağ

Maydanoz (isteğe bağlı)

Hamsili Pilav Tarifi'nin Yapılışı

Hamsileri kılçıklarından ayırıp tuzlayalım. Soğanı yemeklik doğrayıp fıstıklar ile birlikte kavuralım.

Yıkadığımız pirinci ekleyip kavurmaya devam edelim en son yıkanmış pirinci ve kuş üzümünü ekleyip 2 bardak su ekleyip pişirelim. Karabiber ve tuzunu ekleyelim. Pilav dinlendikten sonra istersek maydanoz ekleyip karıştıralım.

Tek kişilik fırın kaplarını güzelce yağlayalım. Hamsilerin sırtı alta gelecek şekilde resimdeki gibi dizelim. İçine pilavı koyup hamsilerin sarkan kısımlarını üste katlayalım. Açıkta kalan yerlere de hamsi kapatalım.

Üzerinde birer parça tereyağı koyup 170 derece fırında 45 dk kadar pişirelim.

Üst kısımları kabarmaya başladıysa olmuş demektir.

Yanında yeşillikle güzel gider…

bir de benim yaptığım tarif var deneyin çok güzel olur

hamsi ayıklanır tuzlu suda bir gece dolapta bekletiyorum,sonra normal pilav yaparım biraz tane tane olacak

dinlenir ,içine dere otu (kıyılmış)yeşil soğan kara biber ve isdediğiniz baharatlar eklenir

tavaya dizerken bir yüzünü tuzlu ve kekikli una batırırım dizerim içe gelecek yer una bulanmaz

pilavı yayarım tekrar dışa gelecek yer una bulanır dizilir ocakta pişer döndürülür üst tarafıda kızarir servis tabağına alınır dilimlenir çok beğenirsiniz deneyin..

El becerisi istenen yemeklerde çok becerikli değilim ama bunu yapıcam mecbur çünkü yapacak tanıdığım yok. Bir kere yemiştim, hatta pilav susuz balığın içinde nasıl pişiyor diye düşünmüştüm, demekki önceden pişiriliyormuş.