Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Chihuahua

Recommended Posts

chihuahua-nasil-bir-kopektir_646x340.jpg

 

Çivava olarak da bilinen Chihuahua köpeğinin adı Aztek eyaleti Chihuahua'dan gelir. Chihuahua ağırlık olarak 0,5 - 2,7 kg arasında değişmekle beraber omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm civarındadır. Kulakları iri yapıdadır. Rengi genellikle açık kahverengi-beyazdır.

 

 

Soğuk havalara pek alışkın olmayan Chihuahua’ın hemen üşüyen bir yapısı vardır. Anında titremeye başlayabilir. Chihuahua’ya serin havalarda kazak türü bir giyecek giydirilmesi tavsiye edilir. Chihuahua apartmanda beslemeyi düşünenler için herhangi bir sorun teşkil etmez.

 

 

Kucakta dolaştırılması uygun olan bu cana yakın küçük köpekler aynı zamanda düzenli olarak yürütülmelidir. Bakımı oldukça kolaydır. Haftalık olarak kısa tüyleri taranabilir. Uzun kürklü olanları yumuşak bir fırça ile her gün taranabilir bir yapıdadır. Ayda bir defa kulak ve gözlerine su kaçırmamaya gayret edilerek yıkanabilir. Chihuahua’ın tırnakları kısa tutulmalı ve kulakları düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

 

Chihuahua’da eşyalarına karşı bir sahiplenme güdüsü görülür. Oyuncaklarına sahip çıkar. Chihuahua inatçı bir yapıdadır. Cesur, atak, hızlı ve enerjik bir köpek cinsidir. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan büyük keyif duyarlar.

 

 

Zeki ve öğrenmeye açık bir köpektir. Bu nedenle eğitiminde büyük zorluklar yaşanmaz. Chihuahua kendisini savunmayı çok iyi bilen bir köpek türüdür. Diğer köpek türleri ile pek anlaşamasa da eğer yavruyken alınıp şefkatle büyütülürse çevresine uyumlu bir hale gelebilir. İnatçı bir köpek olduğundan dolayı tuvalet eğilimini öğrenmesi de biraz zaman alır. O nedenle bu köpeğe sahip olmak isteyenlerin biraz sabırlı olması gerekir. Çok kızdırıldığı takdirde ısırma eğilimi gösterebilir. Her ne kadar süs köpeği kategorisine girse de eğilimleri nedeni ile biraz hırçın olabilir. Yaşam süresi 14-18 yıl arasında değişir. Çok fazla beslenmemeli ve sıcak bir yerde tutulmalıdır. Gerekli kontrolleri ve bakımı yapıldığı sürece insanlara iyi bir yoldaş, iyi bir arkadaş olabilir.

 

 

Familyasındaki diğer türdeşleri ile hemen hemen aynı özellikleri gösterse de hareketli yapısı ve inatçı davranışları nedeniyle eğitilmeye biraz erken başlanmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 yıldır birlikteyiz eğitmek oldukça zor

ama o kadar sevimli ki kızamıyorsunuz bile

ya da kızılmadığından şımarık

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...