Jump to content
Sign in to follow this  
Elzem

Köpeğim Çok Kaşınıyor

Recommended Posts

Köpek sahiplerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri sevimli dostlarının durmadan kaşınması. Bu sorunla bu denli sık karşılaşılmasının sebebi köpeklerde kaşıntıya birçok farklı etkenin neden olabilmesi. Öncelikle şunu söylemeliyiz;sağlıklı,hiçbir sorunu olmayan köpekler çok kaşınmaz. Elbette bazen aynı biz insanlar gibi kaşınmaları normaldir, ama bu kaşıntı sürekli durumdaysa mutlaka altında yatan nedeni bulmak ve ortadan kaldırmak gerekir, aksi takdirde köpekte ciddi cilt problemlerinin baş göstermesi neredeyse kaçınılmazdır.

Pire ve kene gibi dış parazitler kaşıntıya neden olur

Köpek bakımının en önemli unsurlarından biri hayvanın iç ve dış parazit uygulamalarını düzenli olarak yaptırmaktır. Zira pire ve kene gibi köpeklerin kanını emen parazitler yalnızca kaşıntıya değil çok daha ciddi hastalıklara da sebep olabilir. Hayvanın cildinde iritasyon oluşturan pire ve keneler bu yüzden köpeklerde egzama hastalığının ortaya çıkmasının da en önemli etkenlerinden biridir. Yani köpeğiniz çok kaşınıyorsa aklınıza gelmesi gereken ilk şey hayvanda dış parazitlerin var olma ihtimalidir. Köpekteki pire nasıl temizlenir yazımıza göz atarak sevimli dostunuzu bu parazitlerden nasıl kurtarabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yanlış beslenme de kaşıntıya neden olabilir

Köpeklerde ortaya çıkan hemen her hastalıkta yanlış beslenmenin rolü bulunur. Köpeğe ağır gelen, karaciğerini yoran ya da alerji yapan mamalar vermek de hayvanın çok kaşınmasına yol açar. Şayet köpeğinizde dış parazit olmadığı halde çok kaşınıyorsa yapmanız gereken veteriner hekime başvurmaktır. Veteriner yapacağı detaylı muayene ile köpeğin neden kaşındığını teşhis edip gerek görürse bir tedavi uygulayacaktır. Eğer veteriner köpeğin kaşınmasının altında yatan nedenin yanlış beslenme olduğunu düşünürse size yeni bir beslenme planı çıkaracaktır. Bu plana uymanız köpeğin kaşınma sorununun ortadan kalmasını sağlamak için yeterli olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 kopek besleyen biri olarak,

pire, kene ve bilumum ektoparazitlerin kokunu kurutacak ve bir daha kopeginize yerlesmesini engelleyecek en kesin cozumu gunde en az 1 ogun cig et vererek buldum! Ne ilac, ne tasma ne baska bir sey bunun kadar hizli ve surekli bir sonuc vermedi!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...