Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Agave Şurubu Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Ana vatanı Meksika olan agave egzotik bir bitkidir. Kaktüsü andırır. Dünyada sağlıklı şeker alternatifi olarak meşhur olmuştur. Bir süre şeker kullanılan yerlerde daha sağlıklı olması amacıyla agave bitkisi kullanılmıştır. Ancak son zamanlarda bu konuda şüpheler ortaya çıkmıştır. Agave bitkisinin şeker alternatifi olarak sanıldığı kadar sağlıklı olup olmadığı araştırılır.

 

 

Agave şurubu, agave bitkisinden elde edilir ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Beyaz şekere kıyasla %25 oranla daha tatlı olan agave şurubu, yüksek miktarda karbonhidrat da içerir. Buna rağmen şurubun kalorisi düşüktür.

 

 

Yapımı çok zahmetli değildir. Ancak ortalama on yaşında agave bitkisinin bulunması gerekir. On yaş civarındaki agave bitkilerinin yaprakları kesilir. Kesilen yapraklardan bitkinin özü çıkar, bu kısım ananası andırır. Ardından bu öz ekstrakte olarak adlandırılan bir ayırma yöntemine tabi tutulur. Bu ayırma yöntemi ile bitkinin özsuyu elde edilir. Elde edilen özsu oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ancak özsuyun büyük bir kısmı sudan oluşur.

 

 

Özsuyun içerisindeki suyun buharlaştırılması ve hakiki agave şurubunun elde edilmesi için son aşama olan kaynatma aşamasına geçilir. Uygun koşullarda kaynatılan bitkinin özsuyu içerisinde bulunan su uçar ve geriye kıvamlı bir şekilde agave şurubu kalır.

 

 

Agave şurubunun elde edilmesi zahmetli değildir. Ancak çeşitli uzmanlıklar gerektirir. Agave şurubu özellikle ana vatanı Meksika'da yüzyıllardır tüketilir. Türkiye'ye de ithal olarak gelmeye başlamıştır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...