Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Vanilyalı Kek

Recommended Posts

Lezzeti ve görünüşüyle herkes tarafından çok sevilen vanilyalı kek bir hamur işidir. Genel anlamda herkesin damak tadına hitap ettiği için kabul günlerinin en çok tercih edilen tatlıları arasındadır. Sade şekilde tüketilebildiği gibi servis esnasında çeşitli kremalar, aromalar ve meyveler ile zenginleştirilerek de sunulabilir.

 

 

Vanilyalı Kek Tarifi

 

 

2 yumurta

4 paket vanilya

1 su bardağı şeker

1 su bardağı yoğurt

1/2 su bardağı sıvı yağ

2 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

 

Yumurta, vanilya ve şeker derin bir kaba alınarak ortalama 5 dakika çırpılır. Ardından bu karışıma yağ ve yoğurt ilave edilir. Elde edilen karışım yeniden çırpılmaya başlanır. Çırpılma işlemi karışım köpürene kadar sürdürülmelidir. Karışımın içerisindeki şeker taneleri çırpılarak olabildiğince inceltilmelidir.

 

 

Çırpma işlemi tamamlandıktan sonra bir elek kullanılarak un ve kabartma tozu karışıma eklenir. Eleme işlemi azar azar yapılmalıdır. Bu sayede kabartma tozu karışıma homojen olarak dağılabilecektir. Karışım kek kıvamana gelinciye dek yeniden çırpılır. Eklenen unun karışım içerisinde topaklanma yapmadığına emin olunmalıdır. Elde edilen kek karışımı margarin ile her tarafı yağlanmış kek kalıbına dökülürek fırına verilebilir. Ortalama yarım saatte hazır olacaktır.

 

 

Başarılı bir kek elde edilmesi için bu tarifte ilk dikkat edilmesi gereken nokta un eklemeden önce karışımın iyice köpürene kadar çırpılmasıdır. Çırpma işleminin tek yönlü yapılması kekin kabarmasını pozitif olarak etkileyecektir. İkinci önemli nokta ise köpüren karışıma un ve kabartma tozu ilave ederken köpüklerin söndürülmemesidir. Aynı şekilde son çırpma işleminde de köpüklerin olabildiğince yok edilmemesi gerekir.

 

 

Tarif ile ilgili diğer püf noktalar ise pişirme aşamasındadır. Fırın ortalama 180 derece sıcaklıkta olmalıdır; ancak bu sıcaklık değerleri fırına göre farklılık gösterebilir. En iyi sıcaklığın ne olduğu deneyerek bulunmalıdır. Kek fırına koyulduktan sonraki ilk beş dakika fırın alt ve üst ısıtıcılar bir arada çalıştırılmalıdır. Ardından kek kabarana kadar sadece alt kısım çalıştırılmalıdır. Kek yeterince kabardıktan sonra ise üst açılarak kekin üzerini kızartılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise pişirme süresince fırın kapağı asla açılmamalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...