Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

İncirli Kek

Recommended Posts

Kekler en pratik hamur işi tatlı olma özelliğine sahiptir ve herkes tarafından severek yenilir. Keklere farklı bir tat katması için içlerine birçok meyve konulabilir. Bunlardan birisi de incirdir. Kek ile inciri birleştirme fikri oldukça eskidir. Ancak incirli kek hala herkes tarafından sevilen bir kek çeşitidir.

 

 

Malzemeler

 

 

3 yumurta

3/4 su bardağı şeker

1,5 su bardağı süt

3/4 su bardağı sıvı yağ

3 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

2 su bardağı küçük doğranmış kuru incir

İsteğe göre 1/2 su bardağı ceviz

 

Yumurta ve şeker derin bir kaba alınarak çırpılır. Üzerine yağ ve süt eklenir. Ardından karışım tamamen köpürüne kadar yeniden çırpılır. Bu esnada mümkün olduğunca şeker tanelerinin inceltilmesi gerekir. Karışım yeterince köpürdükten sonra azar azar eleyerek un ve kabartma tozu eklenir. Ardından çırpma işlemine devam edilir. Uygun kıvamda bir kek hamuru elde edilinceye kadar çırpılır. Unun topaklanma yapmamasına dikkat edilmelidir. Ardından incir ve tercihe göre ceviz kek karışımına ilave edilir. Bu ilaveden sonra karışım bir spatula ile nazikçe yapılmalıdır. Ardından margarin ile tamamen yağlanmış kek kalıbına dökülür ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırına koyulur. Ortalama yarım saat içerisinde hazır olacaktır.

 

 

İncirli kek yaparken başarıya ulaşılması için dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki un eklemeden önceki karışımın son derece iyi çırpılmasıdır. Çırpma tek yönlü olarak yapılmalıdır. Bu şekilde köpürme daha iyi olacaktır ve iyi köpüren karışım kekin kabarmasına katkı sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise un eklendikten sonraki çırpma işlemidir. Bu işlem sırasında mümkün olduğunca köpüklerin yok etmemeye çalışılması gerekir. Tek yönlü çırpma yapılmalıdır.

 

 

Pişirme esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise kek fırına koyulduktan sonraki ilk beş dakika fırın alt-üst birlikte çalıştırılmalıdır. Ardından sadece altı açılmalıdır. Altının pişip pişmediği kürdan veya çatal ile kontrol edildikten sonra üstü açılmalıdır. Üstü kızarınca fırından alınmalıdır. Pişirme süresince fırının kapağının açılmaması da önemlidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...