Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Şeftalili Kek

Recommended Posts

Yazın mis kokulu meyvesi şeftali ile hazırlanan şeftalili kek arzuya göre kışın dondurulmuş meyve ile arzuya göre de mevsiminde taptaze hazırlanır. Osmanlı’da levzine adıyla da anılan bu kek beş çaylarını tatlandırmak için idealdir.

 

 

Şeftalili Kek İçin Gerekli Malzemeler

 

 

3 adet orta boy yumurta

300 gram toz şeker

125 ml yarım yağlı süt

125 m sıvı yağ

4 adet şeftali

750 gram un

1 paket toz vanilya

 

Şeftalili Kek Nasıl Yapılır?

 

 

3 adet orta boy yumurta ve 300 gram toz şeker büyük bir karıştırma kabında tel çırpıcı ya da mikser yardımıyla iyice çırpılır. İstenilen kıvama geldiğinde şeker ve yumurta köpük haline gelmiş olmalıdır.

Hazır hale gelen karışımın üzerine 125 m sıvı yağ, 125 ml yarım yağlı süt ve 1 paket toz vanilya boşaltılır. Biraz daha karıştırıp elenmiş 750 gram un ve 1 paket toz vanilya yavaş yavaş ilave edilir. Kekin iyi kabarması için tüm malzemeler yavaşça yukarıdan aşağıya havalandırarak karıştırılıp alt üst edilir.

3 adet şeftali yıkanır. Kabukları soyulup küçük küpler halinde doğranır. Kek hamuruna ekledikten sonra çok nazik bir şekilde havalandırarak sulanmaması için tahta kaşıkla karıştırılır.

Yuvarlak, kare ya da dikdörtgen bir kek kalıbının içi ve kanarları silikon bir fırça yardımıyla yağlanır. Sıvı ya da tereyağı kullanılabilir. Tereyağı şeftali ile daha hoş bir uyum yakalayacaktır.

Yağlanmış kek kalıbına hazır hale gelen kek hamuru boşaltılır.

Dördüncü şeftali soyulup elma dilim şeklinde doğranır. Kalıba dökülmüş hamurun üzerine bu dilimler istenilen şekilde yerleştirilir.

Kek önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirilir. Kekin pişmesi yaklaşık 35 dakika sürecektir. Fakat fırından fırına farklılık gösterebileceği için mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bunun için bir kürdan kek hamurunun içine batırılabilir. Eğer sıvı bir hamur kürdana bulaşırsa kek pişmemiş demektir. Kekin iyice pişmesi için aynı zamanda üst kısmı da kızarmış olmalıdır.

Kontrol edildiğinde hazır hale gelen kek sıcak sıcak üzerine tarçın serperek servis edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...