Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Hamsi Konservesi

Recommended Posts

Türkiye'de en çok tüketilen ve sevilen balıklardan biri de hamsidir. Karadeniz ile özdeşleşen balık Marmara Denizi'nde de sıkça görülür.

 

 

Hamsi özellikle Karadeniz mutfağı için önemli bir yere sahiptir. Kasım, Aralık ve Ocak ayında iyice yağlanıp daha lezzetli olan hamsi ızgara, kızartma, pilav, baklava ve çorba başta gibi pek çok yemeğin yapımında kullanılır. Hamsi konserve yapılarak da tüketilebilen besinlerdendir.

 

 

Malzemeler

 

 

1 kilo hamsi

2 diş sarımsak

7-8 dal maydanoz ve dereotu

1 dal taze biberiye

Yarım küçük kavanoz acı biber sosu (isteğe göre)

1 adet limon

1 çay bardağı elma sirkesi

1 çay bardağı zeytinyağı

Tuz (Kaya tuzu tercih edilirse daha iyi olur)

 

Hazırlanışı: Konserve yapımında seçilen hamsilerin taze olması gerekir. Hamsiler ayıklanır. Ayıklanan hamsi iyice temizlendikten sonra yıkanır. Evde hamsi ayıklanması için püf nokta temizliğin akan su altında yapılmasıdır. Önce kafası koparılan hamsinin karnının içi nazikçe yukarıdan aşağı doğru çıkarılır. Hamsiyi ayıklarken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise ayıklama işleminde balığın kuyruk kısmının zarar görmemesidir.

 

 

Temizlenip hazır hale gelen hamsiler bir kaba dizilir. Balıkların dizildiği kabın üzerine streç film geçirilir. İyice sarılan hamsiler buz dolabında bekletilir. Bekleme süresi yaklaşık olarak 3 saat kadar olmalıdır. Hamsi buz dolabında beklerken derin bir kap içerisine dereotu, maydanoz, biberiye ve sarımsak doğranır. Sos için ise elam sirkesi, zeytinyağı, acı biber sosu, limon suyu ve bir tutam kaya tuzu karıştırılır. Bekleme süresi dolan hamsiler bir kavanoza alınır.

 

 

Hamsi konservesi yapımında özellikle cam kavanoz kullanılması gerekir. Kavanoza alınan hamsilerin üzerilerine önceden hazırlanan sos dökülür. Kapağı hava almayacak şekilde sıkıca örtülen kavanoz buzdolabına konur. Konservenin buzdolabında bekleme süresi ise ortalama 2 ile 3 gün kadardır. Süre sonunda hamsi konservesinin tüketilmesi gerekir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu kadar eziyet 2-3 gün içinmi? Karadenizlilerin yaptığı uzun ömürlü hamsiler nasıl yapılıyor acaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...