Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Zencefil Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kış aylarında taze olarak çıkan diğer zamanlarda da kurusu ve tozu kullanılan bir çeşit kök bitkisi olan zencefilin oldukça faydalı olduğu bilinir. Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir.

 

 

Zencefil keskin bir tada ve keskin bir kokuya sahip olan bir bitkidir. Genelde baharat olarak kullanılsa da sıklıkla çay olarak da tüketilir. Ancak keskin tadı nedeniyle herkes tarafından sevilmez ve genellikle bal ile tadlandırılarak tüketilir. Ancak zencefilin kullanım alanı bununla sınırlı değildir.

 

 

Kek yapımında zencefil kullanılarak bambaşka bir tat elde edilebilir. Zencefil kek tariflerinde taze ve toz olarak kullanılabilir. Ancak zencefilli kek yaparken koyulan malzemelerin miktarlarında değişiklik olur. Bunun temel sebebi ise zencefilin keskin tadıdır.

 

 

Kek yapımında toz zencefil kullanılacaksa bir çay kaşığı toz zencefil eklenmesi yeterli olacaktır. Tercihe göre daha fazla da eklenebilir. Ancak keskin bir tat elde edileceği unutulmamalıdır. Kek yapımında taze zencefilin kullanılması ise toz zencefile göre daha zahmetlidir. Taze zencefil temizlenip kabuğu soyulur. Ardından rendelenir. Elde edilen rendeden iki çorba kaşığı kadarı keke eklenebilir. Taze zencefil toz zencefile kıyasla daha tatlımsı olduğu için bu miktarın biraz daha arttırılmasında sorun olmayacaktır.

 

 

Keklerde zencefil kullanarak alışılagelmişin dışında bir lezzet elde edilmesi mümkündür. Bu yöntemle zencefilin faydalarından lezzetli bir yol ile yararlanılması da mümkündür.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...