Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Susam Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Ana vatanı Afrika olan susam, bitkinin içerisindeki kapsül tanelerinin çıkarılmasıyla elde edilir. Genellikle Avrupa, Asya ve Türkiye’de yetiştiriciliği yapılır. Bir bitki türünden çok baharat olarak nitelendirilir. Taneciğin yarısını yağ oluşturur. Yemeklerde ve çörek, kek, poğaça gibi hamur işlerinde çokça kullanılır.

 

 

Endüstride de susamdan yaralanılır. Susamın %50'sini yağı oluşturduğu için kolayca yağı çıkartılıp işlenir. Yemeklerde, cilt bakımında ve tıp alanında susam yağından faydalanılır. Özellikle kaşın ve saçın beslenmesini ve renginin canlı kalmasını sağlar. Saça parlaklık ve gürlük kazandırır.

 

 

Susam tek başına tüketilebilir. Ayrıca tahinin ana maddesidir. Tahin hali oldukça verimli ve lezzetli bir yağa sahiptir. Susamın başka önemli bir özelliği de insanların tüketmesi dışında hayvanlar için küspe özelliğinin olmasıdır.

 

 

Süsleme ve görsellik bakımından kullanımı: Susam, çörek otu ile eşdeğer özelliğe sahip olan bir baharat türüdür. Çoğunlukla kek gibi hamur işlerinde süs amacıyla kullanılır. Kullanımından önce una batırılması gerekir. Kıvam alan kek hamuru kalıba döküldükten sonra susam serpiştirilir. Bunun için kavrulmamış susamın kullanılması daha avantajlıdır.

 

 

Tek başına kullanımı: Susam kekin içinde tek başına kullanılabilir. Kek hamuru hazırlandıktan sonra içerisine bir avuç kadar susam katılması yeterli olur. Susamla birlikte Hindistan cevizi de atılabilir. Farklı bir tat ve görselliğe ulaşılmış olunur.

 

 

Susamdan elde edilen tahinin keklerde kullanımı, susamın tek başına kullanımı için örnek verilebilir. Hazırlanan kek hamuru içerisine bir tatlı kaşığı kadar tahin konulabilir. Hem koku hem de farklılık oluşturması için güzel bir püf noktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...