Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kuru Üzüm Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Siyah ve yeşil olmak üzere iki gruba ayrılan kuru üzüm üzümün kurutulmasıyla elde edilir. C vitamini bakımından yoksun olmasına rağmen A, B1, B2, B6 vitaminlerini; fosfat, kalsiyum ve demir gibi mineralleri içerir. Kansızlığa, halsizliğe, unutkanlığa iyi gelir. Karaciğer dostudur. Eklem iltihaplarına, göğüs hastalıklarında iyi gelir. Kan yapıcıdır ve vücuda enerji verir.

 

 

Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde genelde birinci sıradadır. Almanya, Hollanda, İtalya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine kuru üzüm ihraç eder. İyi bir antioksidandır. Kemik ve göz sağlığına, sindirime, asit dengesinin sağlanmasına olumlu katkıları vardır. Çikolata ve diğer hazır gıdaların yerine 1 avuç kuru üzüm atıştırmalık tercih edilebilir. 1 avuç kuru üzüm 78 kcaldır. İnsanlar günlük yaşantılarında kuru üzümden yararlanabilirler. Bunların başında hoşaf, kek, kurabiye ve çörekler gelir.

 

 

Keklerde kullanımı

 

 

Kuru üzümlü bir kek yapılmak isteniyorsa öncelikle bir kek hamuru yapılmalıdır. Sonrasında üzerindeki çöpleri ayrılan üzümleri hamura eklenir. Karıştırılarak üzümlü kek hamuru elde edilir. Ancak bu şekilde yapılan kekle üzümler karışımın altında kalır.

Üzümlerin kekin içerisinde düzenli bir şekilde dağılması isteniyorsa biraz suda bekletilir. Sonra bir miktar un ile üzümler karıştırılır ve hamura eklenir. Spatula veya kaşık yardımıyla çırpılır. Böylece üzümler kekin dibine çökmez.

Aynı şekilde un ile karıştırılan üzümlere isteğe bağlı olarak ceviz de eklenebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...