Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Frenk Üzümü Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Besin değeri oldukça yüksek bir meyve olan frenk üzümü içeriğinde A, B ve C vitaminleri ile sağlığa yararlı doğal asitler içerir. Bu faydaların yanı sıra frenk üzümünün hafif ekşimsi tadıyla kek malzemelerinin içinde yer alması hazırlanan keke hoş bir lezzet kazandırır.

 

 

Frenk üzümü çok sulu bir meyvedir. Meyve olarak tüketildiği gibi keklerde, pastalarda, reçellerde ve şurup yapımında frenk üzümü mevsiminde taze olarak kullanılır. Ayrıca dondurularak saklanıp, daha sonrası için kek yapımında da kullanılabilir.

 

 

Frenk üzümünün meyveleri kek çeşitlerinde bütün olarak kullanıldığı gibi püre haline getirilerek, suyu sıkılarak sos yapılarak ya da hazırlanan kremalara meyve şeklinde eklenerek kullanılır.

 

 

Frenk üzümü keklerde nasıl kullanılır?

 

 

Kek hamurunda kullanımı: Hazırlanan kek hamurunun sıvı maddesine meyveler bütün olarak ilave edilir. İçerisine katılacağı gibi sadece üzerine dökülerek de kullanılır. Eğer üzerinde kullanılacaksa hafifçe una bulayarak eklenmesi meyvelerin dibe çökmesini engelleyecektir.

 

 

Kek kremasında kullanımı: Frenk üzümü kek kremasında iki şekilde kullanılır. Birincisi hazırlanan kek kreması kekin tabanına yayıldıktan sonra meyvelerin eşit miktarda üzerine konulması şeklindedir. İkinci olarak da hazırlanan kremaya püre haline getirilerek eklenmesidir. Bu şekilde hazırlanan krema özellikle renkli yapılan keklerde görsel bir şölen yaratır.

 

 

Kek sosunda kullanımı: Kremalı hazırlanan keklerde kullanılır. Püre haline getirilen frenk üzümleri nişasta ile pişirilerek jöle kıvamında bir sos hazırlanır. Bu sos kek hazırlandıktan sonra en son aşamada üzerine kaplanır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...