Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kakao Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kek yapımında en fazla kullanılan malzemeler arasında yer alan kakao farklı şekillerde keklere dahil olur. Özellikle çikolata soslu keklerde yoğun olarak kullanılır. Bunun dışında kakao, pasta, krema, sos ve birçok kurabiye çeşidinin yapımında bulunur.

 

 

Kakao Keklerde Nasıl Kullanılır?

 

 

Kek hamurunda kullanımı: Kakao hazırlanan kek hamurunun sıvı maddesinin içerisine eklenir. Kek sıvısının tamamına eklenebileceği gibi sadece hazırlanan sıvının yarısına da eklenerek enine veya boyuna parçalı görünüm oluşturan çeşitli kekler hazırlanır.

 

 

Kek kremasında kullanımı: Çikolatalı krema hazırlamada kullanılır. Kakao hazır kremalara toz halinde eklenebileceği gibi un ve süt ile koyulaştırılarak hazırlandıktan sonra da kullanılır. Hazırlanan kremalar keklerde ara taban ya da üst kısmında kaplama olarak tercih edilebilir.

 

 

Kek sosunda kullanımı: Özellikle ıslak kek yapımında kullanılır. Kek için hazırlanan sıvı karışımın un katılmadan önce bir kısmı ayrılır ve kakao ile karıştırılır. Kek piştikten sonra üzerine dökülerek düzgün bir şekilde kaplanır.

 

 

Pudingli keklerde kullanımı: Kek piştikten sonra üzerine dökmek için kullanılır. Koyu kıvamda bir muhallebi şeklindedir. Bütün haldeki keklerin üzerine dökülüp kullanıldığı gibi keki eşit kare parçalar halinde kestikten sonra üzeri istenilen miktarda puding ile kaplanarak supangle şeklinde hazırlanabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...