Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ahududu Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Yaz ve sonbahar aylarında yetişen kırmızı tonlarında, tatlı veya mayhoş tadı ile bilinen ahududu kek ve pasta yapımında sıkça tercih edilir. Ahududu taze olarak ya da dondurulmuş şekilde pasta ve keklerde kullanılabilir. Tek başına, diğer meyvelerle ya da çikolata ile beraber de lezzet katabilir.

 

 

Ahududu yapılacak kek ya da pastalara eklenmeden önce dikkatlice temizlenmelidir. Yaprakları kopartılırken meyveyi ezmemeye dikkat edilmelidir. Alınan meyvenin diri olması görüntü için çok önemlidir.

 

 

Keklerde özellikle ahududunun tat vermesi isteniyorsa ara katlara konulabilir. Bu yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ahududuların unla bulanmasıdır. Una bulanması ahududuların yanmasını önleyecektir. Ara katlara püre şeklinde ya da tüm şekilde konulabilir. Diğer meyvelerle kullanıp ahududunun yoğun tadı azaltılabilir.

Keki ıslatması için de ahududu kullanılabilir. Direkt olarak çiğ şekilde suyu çıkarılıp keklerin üzerine dökülebilir. Bir başka yöntem de su ile ahududu kaynatılır ve kaynayıca suyu süzülüp şeker veya limon suyu eklenerek kekler ıslatılır.

Keklerin üzerine krema kullanılacaksa süslenmesi amacıyla da tercih edilebilir. Dik olarak kremanın üzerine düzenli bir şekilde dizilir. Krema kullanılmadan süslenmesi için kekin üzerine konulan ahududunun üstüne çikolata sosu gezdirilebilir.

Ahududu jöle olarak da kullanılabilir. Su ve şeker kaynatılırken bir yandan ahududu püresi hazırlanır. Şeker eriyince ahududu püresi ve jelatin eklenir. İyice karıştırılıp kekin üzerine ya da ara katlara dökülür.

Krema içine ahududu koyarak da kekler lezzetlendirilebilir. Krema karışımı içerisine ahududu püresi konularak kekin arasına ya da üzerine sürülerek kullanılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...