Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çilek Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Yaz meyvelerinin en bilineni çilektir. Çilek hem tadıyla hem de kokusuyla en sevilen ve yazın en çok tercih edilen meyvedir. Özellikle tek başına tüketildiğinde bile doyurucu özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle en çok enerji veren meyveler sınıfında yer alır. Vitamin ve mineral deposu olduğu için de kullanım oldukça geniştir. Tek başına meyve olarak tüketildiği gibi pasta ve keklerde, reçel ve marmelatlarda çilek kullanılır. Hamur işlerinde de kullanılan çilek, kokusuyla ve tadıyla güzel bir aroma katar. Ayrıca kullanımı için doğramak ya da sos haline getirmek yeterli olacaktır.

 

 

Çileğin keklerde kullanımı

 

 

Jöle olarak kullanımı: Çilek rengiyle hamur işlerini süslemede kullanılan meyvelerdendir. Bu nedenle, çilekten olabildiğince yararlanmak gerekir. Çilek jölesi hazırlamak ise çok basittir. Doğrayıcı içine birkaç parçaya ayrılmış çilekler yerleştirilir. Doğrayıcıda püre haline getirilir. Daha sonra geniş bir tencereye alınır. Kısık ateşte bir miktar toz şeker ile birlikte kaynatılır. Kek piştikten sonra, ılık su ile ıslatılıp çilek jölesi üzerine sürülür.

 

 

Meyve olarak kullanımı: Tek başına da kullanılabilen çilek, kekin içerisine eklenebilir. Kek hamurunu hazırladıktan sonra, hazırlanan çilek püresi içerisine ilave edilir. Çok fazla karıştırmadan fırına verilir. İsteğe göre orta büyüklükte küp şeklinde doğranır, hamur içerisine bu şekilde ilave edilebilir. Çileğin ham, küplerin de büyük olmamasına dikkat edilmelidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...