Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nar Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Bir kış meyvesi olan nar cennet meyvesi olarak anılır. Kınagiller familyasına ait olan bitki Türkiye'de özellikle Akdeniz iklim kuşağında yetiştirilir. Meyvesi genel olarak kırmızı renkte ve hafif ekşimsi bir tada sahiptir. Nar meyve olarak çiğ olarak tüketilebileceği gibi şurubu ve reçeli de yapılır. Narın bir diğer kullanım alanı ise kek yapımıdır. Nar kek yapımında en çok tercih edilen meyvelerden bir tanesidir.

 

 

Nar meyvesi kabuğun altında çok sayıda taneden meydana gelir. Meyve kek yapımında kullanılmadan önce tanelere ayrılarak temizlenmelidir. Narı en rahat ve meyvesine zarar vermeden ayıklama yöntemi suda ayıklamadır.

 

 

Narlı kek yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kural meyvenin keke en son eklenmesidir. Bunun için ilk etepta klasik bir kek harcı hazırlanır. Nar karışıma un, vanilya ve kabartma tozu eklendikten sonra katılır. Nar keklere taze olarak eklenebileceği gibi şurubu, marmelatı ve reçeli de kullanılır.

 

 

Nar meyvesinin suyu kek kreması yapımında kullanılır. Bunun için 4 tane ayıklanmış nar, 1 çay bardağı şeker ve 1 çorba kaşığı nişasta gerekir.

 

 

Klasik kek harcında kullanılan süt yerine narın suyu eklenir. Bunun için ortalama 4 adet nar meyvesinin suyu sıkılır. Özellikle beyaz kremalı kekler için nar meyvesi süsleme açısından oldukça hoş bir görüntü oluşturur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...