Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Şeftali Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kek evde kolayca yapılabilen çeşitli türleri olan tatlı bir hamur işidir. Yapımında yardımcı tatlar kullanılır. Genellikle içindeki yardımcı maddeye göre isim alır. Bulunulan mevsime göre içerisine aroma verici meyveler eklenebilir.

 

 

Evde yapılan kekin en önemli özelliği doğal olmasıdır. İçerisinde yer alan malzemelerin damak zevkine uygun olması önemli bir noktadır. Ayrıca istenilen ölçüde kabarması gerekir. Kabarmayan kek istenmeyen bir sonuç almaya neden olur.

 

 

Kek meyveli, tarçınlı, sebzeli ya da kakaolu çeşitlere sahiptir. Ayrıca içindeki meyveye göre de ismi değişkenlik gösterir.

 

 

Şeftali keklerde nasıl kullanılabilir?

 

 

Aroma verici olarak kullanımı: Şeftali yoğun tada sahip olan meyvelerden biridir. Genellikle suyu, yemeklerde ya da hamur işlerinde kullanılır. Keklerde kullanımı ise küçük parçalar şeklindedir. Bu şekil isteğe göre küp, isteğe göre de uzun olabilir. Asıl amaç şeftalinin kek içerisinde aroma bırakmasıdır.

 

 

Jöle ya da süs amaçlı kullanımı: Şeftaliden yapılan jöle kek üzerinde süs olarak kullanılabilir. Jölemsi kıvama sahip bir sos hazırlamak oldukça kolaydır. Şeftalinin püresini hazırladıktan sonra bir miktar toz şekerle kısık ateşte kavurmak yeterli olur. Daha sonra sütle ıslatılmış kekin üzerine sürülebilir. Ayrıca jöle şeffaf bir poşete konulup ucu kesilerek farklı şekiller oluşturmada da kullanılabilir. Hem lezzetli kekler hazırlamak hem de güzel bir sunum yapmak için tercih edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...