Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dereotu Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Maydanozgiller familyasında yer alan dereotu her mevsim pazarlarda kolaylıkla taze olarak bulunan bir ot çeşididir. Sağlık açısından bir çok faydası bulunan dereotu yemeklerde, salatalarda kullanıldığı gibi kek çeşitlerinde de yer alır. Dereotu ilave edilerek hazırlanan kekler dereotunun kendine has kokusu ve tadı ile birlikte güzel bir aromaya sahip olacaktır.

 

 

Dereotunu satın alırken yapraklarının sararmış ve yumuşamış olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Rengi yeşil ve diri görünümlü olmalıdır.

 

 

Dereotu tuzlu yapılan keklerde, poğaçalarda ve kurabiyelerde kullanılır. Özellikle peynir çeşitleri ve bir takım sebzelerle birleştirilerek yapılan kek tarifleri damaklara ayrı bir lezzet katacaktır. Dereotunun kek yapımında iç malzeme olarak kullanılması, kekin hem vitamin değerini arttırarak sağlık açısından faydalı olmasını sağlayacak hem de güzel bir lezzet verecektir.

 

 

Peynir çeşitleri ile hazırlanan keklerde kullanımı: Temizlenen dereotunun sap kısımları ayrıldıktan sonra yaprak kısımları ince bir şekilde kıyılarak kek için hazırlanan iç malzemeye un ilave etmeden önce eklenerek her tarafına eşit dağılması için hafifçe karıştırılır.

 

 

Patatesli kek yapımında kullanımı: Haşlanan patatese ince doğranmış şekilde ilave edilerek kek iç hamuruna karıştırılır.

 

 

Kabaklı kek yapımında kullanımı: Rendelenmiş kabaklara karıştırılan kıyılmış dereotu, kek harcına eklenerek kullanılır. Bu kek çeşidi özellikle kepek un ile hazırlanırsa hem hafif hem de sağlıklı bir kek çeşidi olacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...