Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Badem Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Çayla birlikte ikram edilen kek türleri herkes tarafından sevilen gıda çeşitlerindendir. Kuruyemiş çeşitleri içerisinde en sevilenlerden olan badem ile yapılan kekler ayrı bir lezzet ve aromaya sahiptir.

 

 

Badem kek üstünde, krema çeşitlerinde, kekin iç harcında çeşitli şekillerde kullanılır.

 

 

Kek harcında badem kullanımı en son aşamada un eklendikten sonra ilave edilir. Yapılan kekin türüne göre soyulmuş bademler bütün şekilde, robotta ezilerek toz halde, parçalar halinde ya da file badem şeklinde kullanılır.

 

 

Badem kekin üstünü süslemesi amacıyla kullanılacaksa kek yapımı tamamlanıp kek karışımı pişirme kabına yerleştirildiğinde üzerine her tarafına eşit gelecek şekilde dökülür.

 

 

Kek üzerinde kullanılacak olan krema çeşitleri hazırlandıktan sonra içerisine file şeklinde badem ilave edilerek karıştırılır. Özellikle limonlu kek için hazırlanan limon aromalı kremaların file badem ile karıştırılması son derece lezzetli olacaktır.

 

 

Keklerde kullanılacak badem tuzsuz olmalıdır. Bademlerin kabuklarından ayrılması için birkaç dakika sıcak suda haşlanması ve sonrasında soyulması gerekir.

 

 

Satın alınan badem çiğ ise bazı kek çeşitleri için kavurarak kullanılması gerekecektir. Bunun için orta ateşte bir teflon tava içerisinde çevirerek ve alt üst edilerek kavurma işlemi yapılır. Badem miktarı fazla ise fırın tepsisine yerleştirip üzerine biraz su serperek 200 derece fırında 10-15 dakika sürede kavrulabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...