Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kiraz Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Tek başına tüketildiği gibi keklerle birlikte kullanılan kiraz eşsiz bir tada bürünür. Kirazın içerdiği vitaminler sebebi ile keklerle birlikte tüketilerek bu meyveden daha çok faydalanılması gerekir. Bu meyvenin kek içerisinde ve süslemesinde çeşitli şekillerde kullanılması mümkündür.

 

 

Taze ve Dondurulmuş Kiraz

 

 

Yaz aylarının başlamasıyla ortaya çıkan kirazın raf ömrü oldukça kısadır. Bu nedenle taze kiraz tüketimi kısıtlıdır. Bu kısıtlı sürenin birtakım işlemlerle genişletilmesi mümkündür. Taze kirazlar temizlenip çekirdeklerinden arındırılarak buzdolabı poşetleri içerisinde dondurulabilir. Böylece her an taze kiraza ulaşılması mümkün olur. Kek hamuru içerisine bu kirazları dilimleyip ekleyerek ya da bütün hali ile süslemesinde kullanarak tüketilebilir. Süslemesi için krema ile birlikte kullanılması önerilir. Krema içerisine ya da üzerine konarak şık ve lezzetli bir süsleme oluşturulur. Kekin dış mantosuna bütün halinde yerleştirilen kirazların üzerine bal gezdirerek tazeliğinin ve renginin korunması önemli bir püf noktadır.

 

 

Kurutulmuş Kiraz

 

 

Kurutulmuş kirazlar bir kez yıkanıp ılık suda 1-2 saat kadar bekletilir. Yeterince yumuşayan kirazlar 2 ya da 4 parçaya ayrılarak kek harcının içerisine eklenir. Kekle birlikte pişerek tatlıya güzel bir kıvam katar.

 

 

Kiraz Marmelatı

 

 

Kiraz marmelatı daha çok kek süslemelerinde kullanılır. İri taneli kiraz marmelatları direkt olarak kekin üzerinde servis edilirken krema kıvamındaki kiraz marmelatı ise sos tabağı içerisinde kekin yanında sunuma hazır hale getirilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...