Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Vanilya Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Kek, yapılması kolay olan ve lezzet olarak hemen herkesin hoşuna giden bir tür pasta çeşididir. Vanilya sade, cevizli, havuçlu, meyveli, çikolatalı gibi her türlü keke hoş koku veren, kekin ana malzemelerinden biridir.

 

 

Mutfaklarda küçük paketler halinde kullanılan adı 'vanilin' olan vanilya, toz halinde ve sentetiktir. Vanilya doğal yollardan elde edilen, bir çeşit orkidenin meyvesidir. 10-15 cm uzunluğunda, en fazla 10 mm eninde çubuk şeklindedir. İçinde parlak kahverengi renkli, yoğun aromalı kristaller bulunur. Vanilya kurutulunca, kendine özgü kokusu ortaya çıkar. Çubuk vanilya aktarlarda ve pasta malzemesi satan dükkanlar da satılır. Kek yapımında vanilin ya da çubuk vanilya kullanılır.

 

 

Vanilya çubuğunu, keklerde kullanmak için boyuna bir çizik atılır ve içindeki siyah tohumlar bıçak yardımı ile alınır. Böylelikle yoğun vanilya aroması elde edilir. Kek yapımında elde vanilya çekirdekleri, un, kabartma tozu, karbonat gibi kuru malzemelerle birlikte karıştırılıp, sıvı karışıma yavaş yavaş eklenir. Artan vanilya kabuğu, aromalı şeker elde etmek için ve daha sonra kullanılmak üzere şeker dolu bir kavanozun içinde saklanır. Bir kek için bir vanilya çubuğu veya bir paket vanilin yeterlidir.

 

 

Vanilya, çubuk veya vanilin olarak tüm kek çeşitlerinde kullanıldığı gibi bir kek için kullanılan vanilya miktarı fazla tuttulup sade vanilyalı kek de yapılır. Vanilyalı kremalar ve vanilya çubukları, cup kekleri süslemek için kullanılır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...